İçerisinden Şifa Taşıyor : Kant Nedir?

Kant nedir ve nasıl yapılır, ballı kant, şekerli kant,

Kış geldiği zaman ortaya çıkan, anneannelerimizden kalma faydalı ve şifalı içecek, kant nedir? Kant kahvehanelerde ve çay ocaklarında yalancı oralet adı ile hazırlanan bir kış içeceği. Hemen her evde olan malzemeler ile kolayca hazırlanabilen kant geçmişten günümüze miras kalan özel içeceklerden biri. Su, şeker, bal , limon gibi basit malzemeler ile dakikalar içerisinde hazırlanabilen kantın faydaları da bir o kadar fazla.

Kant Nasıl Hazırlanır?

Kant içeceği iki farklı türde hazırlanabilir. İlk hazırlanma şekli bal iledir. Eğer ballı bir kant yapmak istiyorsanız 1 su bardağı suyu iyice kaynatın ve bir süre dinlendirip ılımasını bekleyin. Ardından içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edin. Bal çok sıcak su ile etkileşime geçtiğinde zararlı etki yaratabildiği için suyun ılımış olmasına dikkat edin. Su ve bal karışımını iyice karıştırdıktan sonra içerisine 10 -15 damla limon suyu ilave edip tüketin.

Kantın bir diğer tarifi ise şekerli. Özellikle kahvehane ve çay ocaklarında tercih edilen şekerli kant, ballı kant kadar sağlıklı olmasa da lezzet olarak onunla yarışır seviyede. Şekerli kant yapmak için yine bir su bardağı suyu iyice kaynatın ve ocaktan alın. Birkaç dakika dinlendirdikten sonra içerisine 1 çay kaşığı toz şeker ekleyin ve şeker eriyene kadar karıştırın. Dilerseniz içerisinde tat vermesi için 10 -15 damla limon suyu ilave edin. Eğer şeker miktarı az gelirse şeker ilavesi yapabilirsiniz.

Kantın Faydaları

  • Kant sindirimi destekler, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Özellikle sabahları içildiğinde sindirimin daha rahat ve sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • Kant içeceği tokluk hissi verir. Bu sayede kilo kontrolü sağlar, zayıflamaya yardımcıdır.
  • Kant, mide ağrılarını azaltır. Midede meydana gelen krampları önler.
  • Solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Öksürüğü azaltır, balgam, ses kısıklığı, boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Metabolizmayı hızlandırır. Kan dolaşımını artırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Kantın faydalarından bir diğeri de vücut ısısını yükseltmesidir. Kış günlerinde vücudun ısınmasını, sıcaklık kazanmasını sağlar.
  • Limon ile birlikte tüketildiğinde ciltteki sivilce oluşumlarını engeller. Ayrıca içerisindeki antioksidanlar sayesinde cilt güzelliğini korur, yaşlanma belirtilerini azaltır.