Faydalı mı Değil mi? Kanola Nedir?

kanola nedir, kanola ne demek, kanola yağı

Son yıllarda sıkça tartışma konusu olan ve yararlarından çok zararları ile gündeme gelen kanola nedir? Kanola Brassica napus adı ile bilinen bir bitki türüdür. Bu bitki kolzanın ıslah edilmesi sonucu elde edilir. Bitki birçok canlıya zarar veren erüsik asit ve glukosinolat içerir bu yüzden tüketilmesi ve besinlerin içerisinde kullanılması sağlıklı beslenmek isteyenler için tehlike yaratabilir.

Kanola Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kanola çiftlik hayvanları ve insanlar için zararlar taşıyan ancak birçok sektörde aktif olarak kullanılan bir bitki türüdür. Bitkiden elde edilen yağ, bitkiye göre çok daha az zarar taşır. Bu yüzden hem insanlar hem de çiftlik hayvanları için sıkça gıda maddesi olarak kullanılır. Kanola yağı gıda üzerinde kullanıldığı gibi gıda dışında da birçok alanda kullanılan bir yağdır. Kozmetik, mum, sanayi yağları, ruj, gazete mürekkebi, bioyakıt gibi birçok ürünün içerisinde kanola yağı kullanılır.

Kanola Yağının Zararları ve Faydaları

Kanada tarafından geliştirildiği için Canadian Oil, Low Acid gibi isimler ile de bilinen kanola yağı bir tür kolza yağıdır.  Kolza bitkiler arasında en zehirli olanlarından biridir. Uzun vadeli tüketimi sonrası kalp hasarlarına, anfizem hastalıklarına, kansızlık, kabızlık, aşırı duyarlılık, körlük gibi hastalıklara sebep olabilir. Fareler üzerinde yapılan testler sonrası kanola yağının kalp, böbrek ve böbrek üstü bezlerde birtakım hasarlara sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Bağışıklık sistemini de zayıflatan kanola yağı içerdiği yoğun miktardaki erusik asit yüzünden  akciğer kanserine, sinir ve kan dolaşım sisteminde bozukluğa yol açabilir.

Kanola yağı çok zararlı bir yağ türü gibi dursa da birçok trans yağ çeşidine göre daha faydalıdır. Piyasadaki birçok yağdan daha az doymuş yağ içerir,  Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 içerir. Ayrıca içeriğindeki sağlıksız doymuş yağ oranı diğer yemeklik yağlara göre daha düşüktür.  Ayçiçek yağına oranla ısıya karşı daha dayanıklıdır. Kızartmalarda daha rahat kullanılabilir. Düşük seviyeli doymuş yağ asitleri içerir ve yüksek ısılara dayanıklıdır. Sonuç olarak ekonomik bir yağ türü olduğu için kanola yağı günlük hayatımızda birçok besin çeşidinin içeriğinde karşımıza çıkmaktadır.