Nesnelerin İnterneti : IoT Nedir?

iot Internet of Things Nesnelerin İnterneti nedir

IoT Nedir?

Teknolojinin bizi getirdiği son noktalardan biri olan, nesnelerin internete erişerek farklı cihazlar ile iletişim halinde kalmasını sağlayan IoT nedir? 1999 yılında ilk olarak Kevin Ashton tarafından ortaya atılan iot Internet of Things, yani nesnelerin interneti anlamına gelir. Adreslenebilir nesnelerin bir şekilde internete erişip, belirli bir protokol aracılığı ile birbirleri ile iletişim kurması olarak tanımlanır. İot ile sağlanan bu iletişim ve haberleşme ağı çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde gerçekleşir. Nesneler bu haberleşme protokolleri ile birbirlerine bağlanarak bilgi paylaşımı sağlar.

Bir tür akıllı ağlardan oluşan cihazlar sistemi olan iot, ulaşımdan tutun tarıma, enerjiden spora kadar hemen her türlü alanda kullanılabilir. İnsan yaşantısını ve günlük hayatı kolaylaştırmak üzerine geliştirilen sistem için akıllı bileklikler, akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı tshirtler, akıllı raketler, ev otomasyon sistemleri gibi farklı akıllı ürünleri örnek olarak verebiliriz.

Yakın zamanda hayatımızın her noktasını kapsayacak olan nesnelerin interneti, mobil cihazlar ve tabletler aracılığıyla çalışır. Her bir nesne için mobil üzerinden erişilebilen bir uygulama hazırlanır. Hazırlanan uygulama aracılığıyla nesneler bildirimleri uygulamalara aktarır.

Nesnelerin İnterneti – IoT – Örnekleri

Hapifork : Hapifork akıllı bir çataldır. Eğer yemeğinizi hızlı yerseniz ya da günlük kalori miktarınızın üzerine çıkarsanız sizi uyarır. Kilo kontrolüne ve düzenli beslenmeye destek amaçlı bir uygulamadır.

Nest : 2014 yılının Ocak ayında Google tarafından tam 3.2 milyon dolara satılan Nest ortam sıcaklığını dışarıdan kontrol edebilmenizi sağlayan bir uygulamadır. Nest ile evinizin ya da ofisinizin sıcaklığı siz içerisinde değilken kontrol edebilirsiniz.

Smart Things : Smart Things akıllı telefonlar üzerinden desteklenebilen bir uygulamadır. Akıllı evler için ideal bir uygulama olan smart thing sayesinde sabah uyandığınız an kahvenizin yapılmasını isteyebilir, eve girdiğinizde ışıkların yanmasını ya da müzik sisteminin otomatik olarak çalışmasını isteyebilirsiniz.

Edyn : Edyn nesnelerin interneti örneklerinden bir diğer. Bahçe ve bahçe işleri üzerine geliştirilmiş bir ürün olan edyn ile toprağınıza ne ekmeniz gerektiğiniz öğrenebilirsiniz. Edyn ile ayrıca toprağınıza nasıl ekim yapmanız gerektiğini ve toprağınızı hangi aralıklar ile sulamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Dropcam : Telefonunuzun ya da bilgisayarınız üzerinden evinizde bulunan kamera ile, evinizi kontrol edebilmenizi sağlayan bir akıllı üründür.