Enfeksiyon Uzak Olsun: İntaniye Nedir?

intaniye nedir, intaniye ne demek, intaniye anlamı

Enfeksiyonel bir hastalık ile karşı karşıya kaldığımızda hastanelerin genellikle hangi bölümüne gitmemiz gerektiğini karıştırırız. Birçok insan intaniye kelimesinin anlamını bilmediği için bu tip rahatsızlıklarda daha çok bilinen dahiliye gibi bölümlere gitmeyi dener. Ancak iç hastalıklarının enfeksiyon hastalıkları ile ilgili ilgilenen bölüm intaniyedir. Bu yazımızda intaniye nedir? Ne anlama gelir? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

İntaniye Nedir? Ne Anlama Gelir?

Tıbbın ilerlemesi hastalıkların tedavi süreçlerinde uzmanlık alanlarının da genişlemesini ve gelişmesini sağlamıştır. Bu alanda en çok gelişen dallardan biri, iç hastalıkları bölümü, yani dahiliyedir. Zamanla tıp dalındaki bilgi ve teknolojilerin artması dahiliyenin de kendi içerisinde kardiyoloji, gastroenteroloji, hematoloji, pnömoloji, genel dahiliye, endokronoloji, hepatoloji, nükleer tıp ve intaniye gibi bölümlere ayrılmasını sağlamıştır.

İntaniye insanlık tarihinin en önemli sağlık problemlerinden biri olan bulaşıcı hastalıklar ve enfeksiyonlar ile ilgilenir. Tarihten bu yana tüm insanlık bulaşıcı hastalıklar, salgınlar ile mücadele etmiş bu tip hastalıkların önüne geçilememesi kimi zaman ülkelerin yıkılmasına, soyların tükenmesine yol açmıştır. Günümüzde tıp biliminin gelişmesi ile birlikte artık bu tip rahatsızlıkların önüne daha kolay geçilebilmektedir. İntaniye enfeksiyon hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar ile ilgilenen tıp dalı olduğu gibi aynı zamanda bu enfeksiyon hastalıklarının da genel adıdır.

İntaniye uzmanları bulaşıcı hastalıkların tanısı, tedavisi ve kontrol altına alınması alanında uzmanlaşmıştır. Bu tıp dalı bulaşıcı ve enfeksiyonel hastalıkları önemli derecede kontrol altına alabilir.  Burada gerçekleşen enfeksiyonlar hastane kaynaklı enfeksiyonlar olabileceği gibi hastane dışında gelişen salgınlar da olabilir.

İntaniye uzmanları HIV/AIDS gibi hastalıkların mücadelesinde de uzmandırlar. Bu tip karışık ve zorlu hastalıkların tedavi süreçlerinde diğer uzmanlar ile müzakereler gerçekleştirebilirler.

İntaniye Hangi Hastalıklara Bakar?

İntaniyenin ilgi alanı bulaşıcı hastalıklar ve enfeksiyon hastalıklarıdır. Bunlarda en yaygın olanları şu şekildedir:

  • Bakteriyel menenjit, ishal, kızamık, gırtlak iltihabı ve gırtlak-nefes borusunun iltihaplanması, cüzzam (Lepra), nefrit – Glomerulonefrit, barsak parazitleri, paronişi, sedef hastalığı (Psoriasis), sıtma, şarbon, tifo, candida vajiniti, deli dana, ektima, gazlı gangren, HPV Enfeksiyonları ( Human Papilloma Virüs enf.), HSV Enfeksiyonları ( Herpes Simplex Virüs enf.), grip, idrar yolu enfeksiyonları, Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C