Ağır Kaldırmayın: inguinal herni Nedir?

inguinal herni nedir, inguinal herni belirtileri, inguinal herni tedavisi

Halk arasında kasık fıtığı olarak bilinen ve karın duvarı fıtıkları arasında en yaygın görülen fıtık türü, inguinal herni nedir? İnguinal herni daha sık erkeklerde görülen ve yaşam kalitesini oldukça düşüren fıtık türlerinden biridir. Karın içi organlarından birinin kasık kısmında yer alan karın zarı duvarının zayıf bir noktasından çıkması sonucu meydana gelir. Çıkma dışa doğru cilt altından oluşacak şekilde gelişir. Kişi hastalığın başlangıcında ayaktayken, öksürürken, ıkınma ve zorlanma gibi durumlarda karın içinde artan bir basınç hisseder. Ancak bu basınç kişi yatağa düz bir şekilde yattığında geçer. İnguinal herni tedavi edilmediğinde fıtık genişler ve şişliği artmaya başlar. Bu yüzden mutlaka ciddiye alınmalı ve hastaya gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

İnguinal Herni Belirtileri

İnguinal herni ‘de bazı hastaların teşhisi genelde rutin kontroller sırasında konulur. HAstada herhangi bir belirti ve şikayet yoktur. Hastalık kişide akut bir belirti göstermese de hastanın kasık bölgesinde kabarıklık ya da şişlik gözlenir. Hastada görülen belirtilenden en yaygını kasık bölgesinde gevşeme ve ardından ağrı hissidir. Eğer şişlik yumuşak ve içe bastırılır bir şişlik ise hastanın karın içi basıncının arttığı durumlarda şişlik görülür. Ancak hasta yattığında şişlik yok olur. İnguinal herni belirtilerinden bir diğeri meydana gelen şişlik üzerindeki ağrı ve yanma hissidir. Özellikle ağır bir şey kaldırıldığında bu bölgedeki basınç hissi genellikle acılı ve rahatsız edicidir. Hasta çoğunlukla yemek sonrası ağrı hisseder. Kabızlık gözlenebilir. Kimi tip inguinal herni hastalıklarında kasık fıtığı testis torbasına kadar inebilir ve testis bölgesinde şişlik meydana gelir.

İnguinal herniye yol açan ana faktörler aşağıdaki gibidir:

  • Kronik akciğer hastalıkları
  • Kronik kabızlık
  • Prostat hastalıkları
  • Genetik faktörler
  • Prematüre doğmuş olmak
  • Daha önce fıtık ameliyatı geçirmiş olmak
  • Sigara kullanmak
  • Aşırı egzersiz yapmak

İnguinal Herni Tedavisi

İnguinal herni ilaç tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Bu yüzden hastalığın kesin tedavi yöntemi cerrahidir. Bununla birlikte eğer hasta cerrahiyi kaldıramayacak yaşta ve fizyolojide ise doktor kontrolünde kasık bağı kullanabilir. Ancak kasık bağı kimi durumlarda kasığın boğulmasına yol açtığı için genellikle ilk tedavi olarak ameliyat önerilir.