İnfluenza Nedir?

İnfluenza Nedir?

Halk arasında grip olarak bilinen, özellikle kış aylarında salgınlar halinde birçok insanın yaşam kalitesini düşüren influenza nedir? İnfluenza hafif ya da ağrılı seyredebilen bulaşıcı viral bir hastalıktır. Kasım sonu gibi başlayan ve ilkbaharın başlarında kaybolan bu virüs daha çok boğaz, burun, bronş ve akciğerleri etkiler. İnfluenzanın A, B ve C olmak üzere 3 farklı tipi bulunur. İnsanlarda en sık görülen grip enfeksiyonuna influenza A virüsü neden olur. Bu virüsün konak yelpazesi oldukça geniştir. İnsanlar dışında kuş, domuz, balina, at gibi farklı hayvan türlerini de etkileyebilir. İnfluenza B ve C virüsü ise sadece insanlarda enfeksiyona neden olur.

İnfluenza Nasıl Bulaşır?

İnfluenza virüsleri farklı yollardan insanlara bulaşabilir. Ortamda bulunan gripli bir kişinin konuşması, öksürmesi, hapşırması ile hastalık damlacıklarını havaya salar. Sağlıklı insanların bu damlacıkları soluması o kişilere de virüsün bulaşmasına sebep olur. Ayrıca damlacığın bulaştığı virüslü yüzeylere çıplak elle temas etmek de virüsün bulaşmasını kolaylaştırır. Virüs bulaştığı yüzeylerdeki canlılığını 2 ila 8 saat boyunca koruyabilir.

İnfluenza Belirtileri

  • Yüksek ateş
  • Halsizlik ve aşırı yorgunluk
  • Baş, kas ve eklem ağrıları
  • Kuru ve ağrılı öksürük
  • Bulantı ve kusma
  • İshal
  • Burun akıntısı
  • Nefes darlığı

İnfluenza Tedavisi Nasıldır?

İnfluenza belirtilerinden bir ya da birkaçını fark ettiğiniz anda ilk olarak aile hekiminize muayene olmalısınız. İnfluenzanın en bilinen tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Kullanılan antiviral ilaçlar hastalık belirtileri gözlemlenmeye başladıktan sonraki 48 saat içerisinde kullanılırsa etkilerini daha hızlı gösterir. Antiviral ilaçların dışında hastalara ağrı kesici, ateş düşürücü, burun spreyi gibi ilaçlar da ek olarak verilebilir.

Eğer influenza, grip virüsüne maruz kaldığınızı düşünüyorsanız ilaç tedavisinin yanında bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Örneğin yatak istirahati bu süreçte çok önemlidir. Hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlar. Bu süreçte bol bol sıvı almalı, bulunduğunuz odayı sık sık havalandırmalısınız.

İnfluenza virüsünden korunmak için ise, kış aylarında kalabalıklardan uzak durmalı, ellerinizi sık sık yıkamalı, egzersiz yapmalı, bağışıklık sistemini destekleyen vitamin ve mineral oranı yüksek gıdalar ile beslenmelisiniz. Ayrıca her yıl grip aşısı olarak da influenza virüsüne karşı koruma sağlayabilirsiniz.