Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

İnfilak Nedir?

İnfilak genel anlamda patlama anlamına gelmektedir. Sözlükten aniden patlama veya patlama olarak geçen bu kelime tehlikeli maddeler için kullanılmaktadır. Bundan dolayı infilak nedir sorusu karşısında verebileceğiniz cevaplar sınırlıdır. Askeri bölgeler veya yüksek sıcaklık sonucunda patlama eğilimli yerlerde çalışan kişiler bu konuya dikkat etmeleri gerekebilir. Birden bire ortaya çıkması ile insanların hayatını tehlikeye sokabilen ve ani ölümlere neden olabilecek bir olaydır. Tehlikeli bölgeler için alınabilecek önlemler ise dikkatli olmak ve sizin daha tedbirli bir biçimde işlerini yerine getirmesi olacaktır.

İnfilak Neden Önemlidir?

İnfilak hareket veya çarpma sonucunda veya sürtünme gibi ani olayların gelişiminde ortaya çıkan bir maddedir. Örnek verebilecek olursak ise arabaların hava yastığı diyebiliriz. Arabaların aniden bir yere çarpması sonucu hava yastığı tetiklenir ve infilak ederek arabayı kullanan kişinin hayatını kurtarabilir. Gördüğünüz gibi her iki duruma da yatkın olan bir kelime ile karşı karşıyayız. Bir askeri cephane alanında ise birden fazla bomba veya merminin aynı alanda bulunduğu depoyu hayal edin. Herhangi bir bombanın veya patlama eğimli olan maddenin yüksek sıcaklık doğrultusunda infilak etmesi sonucu aniden büyük bir patlama gerçekleşebilir. Hem iyi hem de kötü sonuçlanabilen bir olay olduğundan dolayı nerede veya nasıl olabileceğini çok iyi bilmeniz gerekebilir. Tedbir ve önlem ile işlerinizi yapmalısınız.

İnfilak Nasıl Önlenir?

İnfilak birdenbire ortaya çıkabilen ve nasıl oluşabileceğini bilmediğimiz bir olay olduğundan dolayı önleyebilmek insanlar için pek uygun görülmez. Genel olarak bizim hangi alanlarda bu olayın gerçekleşip, hangi alanlarda gerçekleşmeyeceğini bilmemiz daha güvenli olabilir. Bu konuda araştırma yapıp daha bilinçli bir şekilde hareket etmemiz sağlanabilir.

İnfilak İçin Neler Yapmalıyız

İnfilak için bilinçli olmalıyız. Zamanı ve mekânı belirli olmayan bilinçli, bilinçsiz bizlerin her an karşılaşabileceği bir olayın ortasında kalabiliriz. Bu durum sonrasında yapabilecek çok fazla bir şeyimiz olmaz. Mekânlarda veya bu olayın gerçekleşeceği yerlerdeki uyarı panolarına dikkat etmemiz gerekir. Bu uyarıları görmeyen kişileri uyarmamız şart olması lazımdır. Aynı ortam üzerinde çalışan kişiler için tehlike her zaman kapıdadır.

Exit mobile version