İkebana Nedir?

İkebana Nedir?

Güzelliği ile kendisine hayran bırakan, uzak doğudan gelen felsefesi ile geçmişten günümüze uzanan ikebana nedir? İkebana, kökleri Japon kültürüne dayanan bir çiçek düzenleme sanatıdır. Japonca ‘da ike kelimesi canlı tutmak , hayat vermek anlamına gelir. Bana kelimesi ise çiçekler anlamındadır. Yaşayan çiçek, çiçeklere hayat vermek, çiçekleri canlı tutmak gibi anlamlar içeren ikebana çok farklı çiçek ve çiçek sanatının bir araya geldiği bir bütünlüğü ifade eder. Görüntüsü ve varlığı ile evlerinize hem manevi bir huzur hem de renk getireceğini düşündüğümüz ikebana; uzak doğu felsefesinde beyin ve ruhun bir sentezi olarak ortaya çıkmıştır. İkebanaya göre, minimalizm ve sembolizm esas alınmalı, sanatı uygulamadan önce mutlaka felsefesi hakkında fikir sahibi olunmalıdır.

Amacı insan ve doğanın bir araya gelerek, düzenleme ve semboller vasıtasıyla fikir ve duygularını ifade etmek olan ikebana, derinlerine inildiğinde yaşam ve ölüm hakkında sorgulamalar ile de mesajlar verir. Rikka , seika, nagaire ve moribana gibi farklı stillerde tasarlanan ikebanada üç esas dal vardır. Şin, en büyük daldır ve gökyüzünü, yüceliği, cenneti temsil eder. İkinci dal olan So insanı, üçüncü dal olan Hikae (Tai) ise toprağı simgeler.

İkebana Nasıl Yapılır?

Kelime anlamından da anlaşılacağı gibi, ikebana düzenlemelerinin temel amacı çiçeği canlı tutmaktır. Bu noktada ”Toprağından koparılmış bir çiçeği nasıl canlı tutabilirim?” diye düşünebilirsiniz. Her şeyin olduğu gibi bunun da tabii ki bir püf noktası bulunuyor. Kullanacağınız çiçeği canlandırmanız ya da yaşatmanız mümkün değil ancak uygulayacağınız bazı tekniklerle çiçeklerin ömrünü uzatabilirsiniz. Örneğin çiçeğin damarlarında bulunan havayı boşaltarak çiçeğin ömrünü uzatabilmek mümkün. Teknik beceri gerektiren bu aşamadan sonra çiçekleri çivili bir taşıyıcı olan kenzan, çiçek mantarı ya da strafor gibi taşıyıcılara saplayarak düzenlemelere başlayabilirsiniz. Buradan sonrası tamamen sizin yaratıcılığınıza ve içinizdeki ilhama kalmış.

İkebana sadece bir çiçek düzenleme uğraşı değil bir yaşam felsefesidir. Geçmişten gelen köklü bir kültürün yansımalarını ve sezgileri bir arada kullanabilmeyi öğretir. İkebana öğrenerek kendi iç dünyanızı dengeleyebilir, çiçek düzenleme teknikleri sayesinde doğanın derinliklerini ruhunuzda hissedebilirsiniz.