Kripto Dünyasından Haberler: ICO Nedir?

ICO nedir, ICO ne demek, ICO anlamı

İngilizcesi Initial Coin Offering olan ICO, kitle fonunun kripto para versiyonuna verilen isimdir. Kripto para dünyasında kullanılan bir terim olan ICO hem bireylerin hem de şirketlerin kullandığı yatırım yöntemlerinden biridir. Şirket ve bireyler projelerine sermaye bulabilecek ve değerli olduklarını düşündükleri projelere ICO ile kolayca yatırım yapabilir. Bu yazımızda ICO nedir, ne anlama gelir ve nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

ICO Nedir? ICO Ne Anlama Gelir?

ICO çoğunlukla bir hafta veya daha fazla süren bitcoin vb. gibi kripto paralar karşılığında piyasaya yeni çıkmış token’lardan alınabilen bir yatırım yoludur. Alım satımı Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar ile gerçekleşen ICO  tüm şifre değişim borsalarında  kolayca satılabilir ve işlem görebilir.2013 yılından bu yana yeni kripto para birimleri gelişimine fon sağlamak için kullanılan ICO’lar gerçekleştirdiği gelişim ile birlikte, sadece bir para birimi değil tüm mali sistemde de devrim yapabilecek bir araç haline gelmiştir.

ICO ‘nun Tarihi

Türkçe’de İlk Halka Arz gibi bir anlamın karşılığını bulan ICO aynı zamanda İlk Kriptopara Arzı ya da İlk Dijital Para Arzı gibi de tercüme dilebilir. Blockchain dünyasının en baskın özelliklerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen ICO tarafından sunulan ilk kripto para birimi Ripple’dır. Ripple Labs 2013 yılında bir ödeme sistemi olan Ripple’ı geliştirmeye başlamıştır. Bununla birlikte  yaklaşık 100 milyar XRP tokeni oluşturan Ripple Labs Ripple platformunun gelişimine fon sağlamak için oluşturduğu bu tokenleri satar. Ardından yine aynı yıl Mastercoin Bitcoin işlemlerini simgelemek ve bununla birlikte akıllı sözleşmeleri yürütmek amacı ile Bitcoin’in üstünde bir katman oluşturacağını duyurur. Mastercoin Bitcoin’e karşı birkaç milyon Mastercoin simgesi satar ve bu satış karşılığında yaklaşık 1 milyon euro alır. Tüm bu gelişmeler ile birlikte kripto para birimleri ICO ile satılarak şimdiye kadar meydana gelmiş en geniş çaplı ICO paketlerinden biri haline gelir ve ICO ‘nun kripto dünyasındaki yönünü belirler.

Geçmişe baktığımızda dikkat çeken en çarpıcı ICO‘lar arasında; Ripple, Next, Mastercoin, Ethereum, Lisk, Augur, Golem ve ICONOMI bulunur.