İbufen Nedir?

İbufen Nedir?

Çocuklarda görülen alerjik reaksiyonlarda akla ilk gelen ilaçlardan biri olan ibufen nedir? 6 aylık ve üzeri çocukların kullanımı için uygun olan ibufen daha çok ağrı ve ateş ile birlikte soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç türüdür. Vücutta hastalık döneminde bulunan iltihap ve ağrıya yol açan hormonların azalmasında görevli olan bir preparat olan ibufen bir çok ebeveynin, çocuğunun hastalık dönemlerinde yanından ayırmadığı şuruplardan biridir. Şurup sadece grip ve soğuk algınlığı tedavisinde değil diş çıkarma, diş ağrısı, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, Juvenil romatoid artrit hastalığı (çocuklarda görülür) , eklem ve kaslardaki burkulma, yumuşak doku zedelenmeleri gibi farklı rahatsızlıklarda da oldukça etkilidir. Peki çocuk hastalıkları üzerinde etkileri bu denli büyük olan ibufen şurup nasıl kullanılır? Kullanırken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

İbufen Nasıl Kullanılır?

Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmasını kesinlikle önermediğimiz ibufen şurup, reçetede belirtilen kullanım biçimine uygun olarak tüketilmelidir. İlacın talimat dışı kullanımı hastalığın seyrini olumsuz etkileyebileceği gibi, ilaçtan alınacak verimi de azaltacaktır. Bu yüzden ibufen şurubu mutlaka aile hekiminizin verdiği reçeteye uygun olarak tüketmenizi öneririz.

İbufen Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İbufeni kullanmadan önce mutlaka şişeyi çalkalamalı, ilacı belirtilen saatlerde düzenli olarak ve doğru dozda almalısınız. İlacı, içerisinde bulunan doz kabı ile kullanmalı, farklı bir kaşık kullanımından kaçınmalısınız. İlacı 7 kg’nın altındaki çocuklarda kullanmamalı, kullanım esnasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk gibi rahatsızlıklar görüldüğünde ilacı keserek mutlaka aile hekimine başvurmalısınız.

Sağlık geçmişinizde kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, mide ülseri ya da mide kanaması ,  yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, epilepsi, karaciğer  hastalığı, böbrek hastalığı gibi bir rahatsızlık bulunuyorsa ilacı kullanmadan önce mutlaka aile hekiminize danışmalısınız. Eğer kalp krizi ve felç ya da benzeri bir rahatsızlıktan korunmak için kullandığınız bir aspirin ve türevi bir ilaç bulunuyorsa, ibufen şurubu kullanmaktan kaçınmalısınız.

İbufen, karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüz , dudak , dil ve boğazda şişlik gibi yan etkiler yaratabilir. Ayrıca mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, sinirlilik hali, ciltte döküntü gibi belirtiler de gözlemlenebilir. İlaç kullanımı ile birlikte görülen bu tip yan etkileri fark ettiğinizde aile hekiminizi bilgilendirmenizi öneririz.