Hipospadias nedir?

Hipospadias toplum arasında “peygamber sünneti” olarak adlandırılan bir anomalidir, öne çıkan belirgin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz. Hipospadias nedir? sorusuna verilebilecek cevap penis deliğinin penis ucunda olması gerekirken daha aşağıda bulunması, penisin ön bölümünde sünnet derisi olmaması ve penisin arka bölümünde fazlalık derinin birikmesi birçok kez penisin kıvrık ve biçimsiz olması şeklinde açıklanabilir. Afaki olarak 250-300 kadar erkek çocukta bir görülebilen penis hastalığıdır.

Penis ucundaki deliğin, penis başının az altında görüldüğü vakalar olduğu gibi, çok daha altında her iki torbanın arasında da gözlemlenebiliyor. Bu gibi durumlarda erkek çocuk, kızların hacet gördüğü gibi oturarak ya da çömelerek idrarını yapabilir. Bu gibi durumlar doğal olarak kreş ya da okul çağındaki erkek çocuklarda önemli derecede psikolojik problemleri beraberinde getirecektir.

Aile içinde Baba ve amcada hipospadias görülmesi genetik aktarım olarak, doğacak bebekte de bu anomalinin olma olasılığını arttırabilir.

Hipospadias tespiti ve gerekli tedavinin uygulanması için, bebeğin anne ve babasına verilmesi gereken bilgileri şöyle sıralayabiliriz;

Bebeğinizin penisinde cerrahi bir müdahaleyle düzeltilebilecek ufak bir sorun bulunuyor. Psikolojik bir problemle karşılaşmamak için 6 ay ile 1 yaş aralığında operasyonun planlanması ve ameliyat yaşının 1.5 yaşından önce gerçekleşmesi gereklidir. Sünnet derisinin bu cerrahi operasyonda kullanılacağından dolayı önceden sünnet edilmemesi önemlidir. Aksi takdirde ameliyatın başarılı olma şansı azalır. Bebeğin yaş-kilo aralığı ve sağlık durumunun operasyon öncesi ameliyat normları seviyesinde olması şarttır.

Hipospadias vakasının düzeltilmesi ve cerrahi operasyon neden gereklidir?

Hipospadias nedir? denildiği vakit bu soruya verilebilecek cevapları az çok biliyoruz peki bu operasyon neden gerekli; Penis deliğinin aşağıda olması sebebiyle çocuk genellikle ayakta çişini yapamaz; kız çocuklar gibi oturarak çişini yapmak zorunda kalır. dolasıyla bu durum psikolojik sorunları da beraberinde getirebilir. Penisin aşağıya doğru kıvrıklık göstermesiyle olgunluk döneminde cinsel sıkıntılar çıkabilir. Penis ereksiyon durumunda düz bir şekil alamaz çengele benzer bir hal alabilir.

Peki Hipospadias ile beraber daha başka sorunlar da görülebilir mi?

Bazen bebeklerde, yumurtaların torbaya tam inmediği görülebilir. Hipospadias ilerleyen safhalarında yumurtaların ele gelmemesi cinsiyet gelişimiyle ilgili sıkıntılar çıkarabilir. Bu gibi durumlarda kromozom analizi yapılmalıdır. Hipospadias farklı formlarında çocuklarda idrar yollarıyla ilgili problemler de çıkarabilir. Bunun için ultrason çekilmesinde yarar vardır.

Cerrahi operasyon aşamasındaki detaylar nelerdir?

Penisteki eğriliğin giderilmesi, Ek idrar kanalının oluşturulması, Geniş bir idrar deliğinin yapılması, sünnet durumunun da gerçekleşmesidir. Penis eğriliğinin giderilmesi “yapay ereksiyon testi” ile de kontrol edilir. Hipospadias ameliyatları kısa operasyonlardır. Bebek aynı gün taburcu edilebilir. Beklenmeyen durumlarda bu süre 1 gece uzayabilir.

Operasyon süresi anomalinin şekli ve safhasına göre 1,5 ile 2,5 saat sürebilir.
Operasyon sonrası bebek 1 hafta boyunca idrarını plastik bir sondadan yapar. Yaranın idrarla temas etmemesi açısından önemlidir. Ameliyat sonrasında bebeklerde çift alt bezi kullanılmaktadır. Böylelikle, bebeğin kucakta taşınması ve rahat hareket etmesi sağlanır.
Hekimin tercihine göre pansuman 1-2 gün açılmaz yahut duruma göre daha geç açılabilir.,
Genellikle hipospadias ameliyatında operasyona başlamadan penisi uzun süre uyuşturacak lokal anestezi yapılır. Operasyondan sonra ağrı eşiğinin fazla olduğu ilk 4-5 saat daha rahat ve ağrısız geçmektedir. Sonrasında ağrı kesici, sidik torbasının kasılmasını önleyen şuruplar kullanılabilir. Bu süre içinde antibiyotik kullanımı önerilir.
-Sonda çıkarıldıktan sonra çocuk penis ucundan işeyebilir.

Hipospadias ameliyatında penis eğriliği operasyonu etkiler mi?

Hipospadias tek bir müdahale ile tedavi edilebilen bir anomalidir. Fakat penis eğriliğinin fazla olduğu, penis kafasındaki deliğin çok aşağıda olduğu durumlarda iki aşamalı operasyonlar gerekebilir.
Penis derisinin yeterli olmaması durumunda, ağız içinden ya da vücudun kılsız bölgelerinden ek doku alınabilir. Ağız içinden alınan parçaların iz bırakmaması ve 1-2 gün içinde iyileşmesi tercih sebebidir.

Ameliyat sonrası çıkabilecek problemler hangileridir?

Hipospadias ameliyatlarından sonra sorun oluşma olasılığı %5-10 arasındadır. En sık görülen (Fitsül) idrar kanalından idrar sızmasıdır. Bir diğer önemli problem ise oluşturulan penis deliğinin daralması ve idrarın zor yapılmasıdır. Hipospadias operasyonları sonrası sorun oranları %15-20’dir.

Tüm aşamaları hakkında yeterli bilgi birikime sahip aslına bakılırsa uzmanlık konusunda iyi eğitim almış çocuk cerrahı tarafından ameliyat edildiği vakit, sorunsuz-normal bir işeme ve ilerleyen dönemlerde sıkıntısız seks yaşamı da mümkündür.

Unutmadan hatırlatmakta fayda var! Hamile olan annelerin gebelik döneminde hormonsuz gıdalar tüketmesi ve hava kirliliği olan bölgelerde bulunmamaya özen göstermeleri gereklidir.