Havadaki Nemi Ölçer : Higrometre Nedir?

Higrometre nedir ve nasıl çalışır, Higrometre ne demek

Havada bulunan nem oranını ölçmek için kullanılan, basit ve sistemli alet higrometre nedir? Higrometre bir tür nem ölçerdir. En temel çeşidir biri devamlı ıslak olan diğeri kuru iki termometreden meydana gelir. Higrometreler meteorolojide kullanılır. Bir tür motorlu saykrometre olan higrometre havada bulunan nemin ölçüm aşamasında kullanılan aletlerdir.

Günümüzde elektronik nem ölçerler kapasitatif ve direnç yolları olmak üzere iki farklı yöntemle ölçülür. Kapasitatif yöntemde nem iki metal plaka arasına giren suyun kapasitansı değiştirmesi sonucu ölçülür. Direnç yolunda ise polimer membra suyu emer ve geçirgenliği değiştikçe nem ölçülür. Tüm bu işlemler ile birlikte sıcaklık da beraberlerinde, devamlı şekilde ölçülür.  En temel higrometre çeşidi psikrometredir. Psikrometreler biri devamlı ıslak kalan diğeri kuru iki termometreden meydana gelir. Islak olan termometrenin içerisinde bir hazne vardır. Bu hazne etrafındaki sıvı buharlaştıkça , o termometrenin sürekli olarak daha düşük sıcaklık göstermesine yardımcı olur. Sıcaklık donma noktasına kadar düşebilir. Ancak donma noktasından sonra bu higrometreler çalışmamaktadır.

Bir diğer higrometre çeşidi ise havadaki su buharının yoğunlaştırılarak ortamdaki nemin bulunduğu higrometre çeşididir. Bu higrometrelerde ortamda bulunan belirli miktardaki hava bir soğutucu aracılığı ile soğutulur. Soğuyan havada bulunan su buharı bu sayede yoğunlaşır ve yoğunlaşma sırasında ortaya bir sıcaklık değeri çıkar. Çıkan bu sıcaklık değeri nem ve nem oranının hesaplanmasında kullanılır.

Higrometreler belirli bir mantığa ve sisteme bağlı olarak çalışan aletlerdir. Ölçtükleri değerleri, belirlenmiş zaman aralıklarında ölçekli bir kağıda basarlar. Bu aletlerin çalışma prensibinde bazı ara mekanizmalar bulunur. Higrometreler ile birlikte ortaya çıkan değerler ibre, gösterge, ekran ya da yazıcı gibi farklı yollar ile okunur.

Higrometre Kullanım Alanları

Sera, sauna, endüstriyel faaliyetler gibi farklı alanlarda kullanılan higrometrelerin sapan ya da motorlu saykrometre çeşitleri, daha çok meteorolojik çalışmalarda kullanılır. Higrometre kelimesi yunancadan gelmektedir. Yunanca hygro kelimesi nem, meter ve ölçek anlamlarına gelir. Higrometreler sera, sauna gibi alanlar dışında üretim tesisleri, depolama alanları ve taşıma araçları gibi nem ve nem oranının önemli olduğu alanlarda kullanılabilir.