Değeri Anlaşılamamış Bir Spor: Hentbol Nedir?

hentbol nedir, hentbol nasıl oynanır, hentbol ne demek

Ülkemizde değeri ve önemi anlaşılamadığı için geride kalmış spor dallarından biri olan, heyecanlı ve dinamik spor hentbol nedir? Hentbol dünya üzerindeki teknik açıdan en değerli sporlardan biridir. Özellikle olimpiyatlarda oldukça heyecanlı müsabakalarının yer aldığı hentbol ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hentbol Nedir? İlk Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Bir takım oyunu olan hentbol her bir takımda 7 kişinin olduğu bir top oyunudur. Toplamda 30 dakikalık devrelerden oluşan hentbol iki devreden olarak şekilde 60 dakika sürer. Tarihi orta çağ dönemine kadar uzanan hentbolun geçmişi bazı kaynaklara göre milattan önce 600 yıllarına kadar dayanmaktadır. Ancak ilk olarak resmi bir spor dalı haline gelmesi ve günümüz formunu alması 19. yüzyılda gerçekleşmiştir. İlk olarak 1848 yılında Danimarkalı Holger Nielsen adlı bir beden eğitimi öğretmeni tarafından bulunduğu bilinen hentbola o dönemde Handball spiel adı verilmiştir. Oyun öğretmenin kendi belirlediği kurallar çerçevesinde oynanmış ancak 1927 yılında ilk kez gerçek anlamda bir spor dalı olarak hayat geçmiştir. Başlangıçta açık sahalarda oynana spor, daha sonra kapalı sahalara geçmiş ve genellikle kapalı spor salonlarında oynanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ilk hentbol ligi 1976 yılında Hentbol Türkiye Ligi’nin kurulması ile profesyonel olarak oynanmaya başlamıştır.

Hentbol Nasıl Oynanır?

Hentbol uzun kenarı 40 metre, kısa kenarı 20 metre uzunluğunda olan dikdörtgen şeklinde bir sahada oynanır. Kısa kenarlar kale çizgisini belirlediği gibi uzun kenarlar ise hentbol sahasının kenar çizgilerini belirler. Her kısa kenarda 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğinde birer kale bulunur. Hentbol topunun çağı kadın ve erkek oyunlarına göre değişkenlik gösterir. Kadınların oynadığı hentbol topunun çağı 54-56 cm, erkeklerin oynadığı hentbol topu ise 58-60 cm çaplarında değişir. Ağırlık ise yine kadınlarda 325 ile 400 gram arasında iken, erkeklerde 425 ile 475 gram arasındadır.

Hentbol sporunda her bir takım bir kaleci ve 6 oyuncudan olmak üzere 7 kişiden meydana gelir. Takımların saha kenarında 5 adet yedek oyuncusu bulunabilir. Hentbolda oyuncu değişikliği için belirlenmiş bir sınır yoktur. Hentbol maçları iki hakem eşliğinde yönetilir. Maçlar süresi 30’ar dakikalık iki devrede oynanır. Devre arasında oyuncuların 10 dakikalık mola hakkı vardır. Hentbol sporunun amacı sıçrayarak atış yapmak ve bu atışlar eşliğinde topu karşı takımın kalesine sokmaktır.