Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Hemanjiom Nedir?

Hemanjiom halk arasında Gül lekesi veya Doğum lekesi olarak bilinir. Damarların yumaklaşarak oluşmasıyla meydana gelir. Hemanjiom kanser midir? Hemanjiom içi kanla dolu damarların yumaklaşması ile oluşan bir çeşit iyi huylu tümördür. Hemanjiom vücudun hangi bölgesinde görülür? Hemanjiom vücudun herhangi bir bölgesinde elde, kolda, bacakta, yüzde görülebilir. Hemanjiom derecelendirmesi yüzeysel ve derin olarak yapılır ve tedavisi derecesine göre belirlenir. Peki, Hemanjiom nedir?

Hemanjiom Belirtileri Nelerdir?

Hemanjiom kırmızı renkli lastik kıvamındadır. Üstüne basmakla kaybolmaz. Bazen çok küçük çapta olabileceği gibi bazen büyük çapta da olabilir. Doğumdan sonra 5 yıla kadar büyüme gösterebilir. Bebeğin ten renginden farklı olduğu için hemen fark edilir. Hemanjiom sadece kırmızı renkte mi olur? Hemanjiom bazen kırmızı, yeşilimsi ve morumsu olabilir. Hemanjiom genellikle yüz bölgesinde görülen iyi huylu bir tümördür. Hemanjiom da kanlanma çok fazladır. Damar yumağı olduğu için kan açısından çok zengindir.

Hemanjiom Nerede Görülür?

Hemanjiom sadece vücudun yüzeysel kısmında görülmez. Ama büyük çoğunluk gözle görülen bölgelerdedir. Bazen iç organlarda görülebilir. Hemanjiom damarların yoğun olduğu bölgelerde sık görüldüğü için özellikle karaciğerde sıklıkla görülür. İç organlarda görüldüğü zaman nasıl teşhis edilir? İç organlarda görülen hemanjiom ancak bazı görüntüleme teknikleri ile teşhis edilebilir.

Hemanjiom Tedavisi Nasıldır

Hemanjiom tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Öncelikle var olan hemanjiomun büyüyüp büyümediği gözlenmedir. Hemanjiom tedavisi genellikle cerrahi ve lazer ile yapılmaktadır. Cerrahi tedavi riskleri var mıdır? Cerrahi tedavi uygulanacak ise tam donanımlı bir hastane ve uzman bir ekip tercih edilmelidir. Hemanjiom kan yumağı olduğu için fazla kan kaybına neden olan bir ameliyattır. Doku açılır ve kan yumağı olan bölgeye ulaşılarak o doku çıkarılır. Lazer ile tedavisi genellikle yüzeysel hemanjiomlar için kullanılır. Bazen 5 seans yeterken bazen de 20 seans gerekebilir. İç organlarda görülen hemanjiomlar genellikle tedavi gerektirmez. Hemanjiom büyüme gösterebileceği için takip çok önemlidir. Hemanjiom her bebekte görülebileceği gibi daha çok prematüre ve erken doğan bebeklerde görülür. Son zamanlarda acil olmadıkça cerrahi tedavi tercih edilmemektedir ve tıp ilerledikçe farklı tedavi şekilleri ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Exit mobile version