Havyar Nedir, Ne İşe Yarar?

havyar nedir, ne işe yarar?

Havyar Nedir?

Pek çoğumuz için havyar denildiğinde aklımıza yalnızca balık yumurtası gelmekte. Ancak gerçekte kavramın tam olarak karşılığı bu değil. Havyar nedir? En genel tabiri ile havyar; Acipesneriformes sınıfına bağlı olan Polyodontidae ve Acipenseridae ailesinin üyelerine ait olan yumurtalardır. Genel olarak taze bir şekilde tüketilmekte olan havyar oldukça değerli ve yüksek fiyatlara alıcı bulur. Mersin balığı çeşitlerinin var olan yumurtalarına tuz ile yapılan işlemlerin ardından elde edilmiş olan havyarlara bazı durumlarda pastörizasyon işlemleri uygulanmış olsa da bu işlemlerin sonrasında havyarlarda hem lezzet kaybı hem de besin değeri azalması kendini göstermiş olur.

Pek çok sofranın vazgeçilmezleri arasında kendine yer bulan havyar, yalnızca salataların ve mezelerin besin değerini arttırmakla kalmaz. Bununla beraber uygun olan ekmek çeşitlerinin üzerinde ya da kanepelerde de tercih edilmektedir. İçerisinde yer almakta olan bol miktarlardaki besin elementlerinden ötürü oldukça kolay bir şekilde bozulabilen havyar, dayanıksız besin türleri arasında yer almaktadır. Bundan dolayı da tüketileceği süreye kadar kesinlikle buzdolabında muhafaza edilmeli ve çok kısa bir süre içerisinde de tüketilmelidir. Pastörizasyon işleminden geçirilmiş olan havyar ise taze havyara nazaran yapı bakımından çok daha farklı olduğu için dayanıklılık süresi uzundur. Günlük B12 vitamininin karşılanması adına 1 tatlı kaşığı havyar tüketimi yeterli olsa da ihtiyaçtan fazla olarak alınması, fazla oranlarda tuz ve kolesterol alınmasına neden olacaktır.

Havyar Çeşitleri Nelerdir?

Beluga havyarı, siyah havyardır ve en değerli havyar türüdür. Hazar Denizi’nde yaşayan huso huso adlı mersin balığı türündeki havyar iri ve yumuşak yapısı ile değer kazanmaktadır. Öyle ki bu havyar türünün kilosu 7 ila 10 bin dolar arasında değişim göstermektedir. Sterlet havyarı Acipenser Ruthenus isimli balıktan elde edilmektedir. Bu havyarın rengi gri siyahtır. Ossetra havyarı; Acipenser Guldensteadti türünden çıkartılan ve kahverengi rengi ve orta boy yapısı ile bilinmektedir. 4 havyar çeşidi arasında yer alan diğer havyar türü ise Servuga havyarıdır. Mersin balığı çeşitlerinin Türkiye’den alınması, avlanması, satılması ve taşınması hali hazırda nesli tehlike altında olduğu için yasaklanmıştır.