Halo Etkisi Nedir?

Halo Etkisi Nedir?

Sosyal ilişkiler çerçevesinde, kişilerin birbirlerini ilk kez görmeleri  sonucu yaptıkları çıkarımları temel alan halo etkisi nedir? Halo etkisi bir kişinin dış görünüşünden etkilenerek, ona gerçekte var olmayan birçok olumlu özellik atfedilmesi anlamına gelir. Yani bir kişinin tek bir yönü ile ilgili bir gözleme dayanarak, kişiye aslında gözlemlenmemiş olan başka yönler de aktarmaktır. Biraz karışık ve anlaşılması güç bir durum gibi durabilir. Ancak bu kavrama birkaç örnek vermek gerekirse kişiler arası ilk izlenimleri örnek alabiliriz. Örneğin ilk kez tanıştığınız çok güzel bir kızın, güzelliğini temel alarak onun çok sıcakkanlı, enerjik, dost canlısı, saygılı olduğu gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. İşte bu kesinleşmemiş düşünce halo etkisidir.

Hala etkisi daha çok iş görüşmelerinde karşılaşılan bir durumdur. İlk izlenim iş görüşmelerinde son derece önemlidir. Adayın insan kaynaklarına sunduğu ilk izlenim, onun hakkında genel bir olumlu düşünce oluşmasına yol açabilir. Aynı şekilde iş görüşmesine gelen temiz ve şık görünümlü bir kişiyi ele alalım.  Kişinin sırf bu görünüşünden dolayı çalışkan ve disiplinli olduğunu düşünmek halo etkisidir. Bir başka örnekte ise siyasette çekici ve güçlü bir hitabete sahip olan bir  politikacının diğer kişilere göre daha güvenilir, bilgili ve tecrübeli olduğu düşünülür.

Halo etkisi hayatımızın her anında ilişkilerimizi etkileyebilir. İş görüşmelerinde, markalar üzerinde, ikili ilişkilerde hemen her yerde bu etki tavır ve davranışları etkileyerek genellemeler yapılmasına sebep olur. Birçok insan günlük hayatın içerisinde karşılaştığı insanları ya da olayları halo etkisi altında değerlendirir.

Halo etkisi olaylar karşısında hızlı karar almayı sağladığı için duruma göre yararlı bir etki olabileceği gibi kimi zaman da son derece tehlikeli ve yanıltıcı olabilir. Bilgiyi aramak, yorumlamak ya da öğrenmek yerine inanç ve izlenimlere dayalı bir tercihi içerir. Dış görünüşü çekici olduğu için iyi olduğunu düşündüğünüz bir kişi hakkında yeni bilgiler edinmediğiniz sürece o kişinin hep iyi olduğunu düşünmenize yol açabilir. Bu yüzden ikili ilişkilerde ya da olayları değerlendirirken halo etkisini göz önünde bulundurmanız hata yapma, hayal kırıklığına uğrama ya da aldatılma olasılığını azaltır.