Gümüşçün Nedir?

Evimizde, rafların arasında karşımıza çıkan bir böcek türüdür. Peki, gümüşçün nedir? İşte gümüşçün ile ilgili detaylı bilgiler: Gümüşçün

Gümüşçün, çoğu zaman evlerimizde görebileceğimiz özellikle tozlu kısımlarda ve rafların arasında karşımıza çıkma ihtimali yüksek olan bir böcek türüdür. Belki ismini hiç duymadığınız bu böceği evinizde ya da herhangi bir yerde görmüş olabilirsiniz. Gördüğünüzde kırkayağa benzetmeniz normal.

Çünkü gümüşçün böceği kırkayağa çok benzer ama aralarında ki farklar oldukça fazladır. Kırkayak zararlı bir eklem bacaklıdır ama gümüşçün böceği insanlara karşı zararlı değildir. Adını renginden alan gümüşçün çok hızlı hareket edebilir. Pullarla örtülü bir vücudu vardır ve parlak bir renge sahiptir. Her ortamda yaşayabilirler ama özellikle nemli ortamlar onların yaşam alanlarıdır.

Nemli Ortamlar

Gümüşçün böceği rutubetli ortamları çok sever. Hem karanlık ortamlarda hem de rutubetli ortamlarda yaşamayı sevdikleri için çoğu zaman evinizi istila etseler bile siz bunun farkında olmazsınız. Belli bir süreden sonra fark ettiğinizde gümüşçün böceklerini bir koloni halinde yaşarken görebilirsiniz. Çünkü bu böcekler çok hızlı ürerler. Üreme sayıları dişi gümüşçün böceklerine göre farklılık gösterir. Ama ortalama olarak dişi gümüşçün böceği bir günde 20’ye yakın yumurta bırakabilir. Gümüşçün böcekleri şekerli maddeler ve ekmek kırıntıları ile beslenirler ve kanatsız böcek türleri arasındadır.

Evde Gümüşçün Böceği Olduğunu Nasıl Anlarım?

Gümüşçün böcekleri genellikle 1-3 cm arasında değişen boyutlarda olurlar. Türe göre boyutları değişebilir ama renkleri asla değişmez. Hepsinin rengi gümüş rengidir ve kaygan, parlak bir görünümleri vardır. Evinizde gümüşçün böceği istilasının olup olmadığını şu maddelere dikkat ederek anlayabilirsiniz:

Evinizde gümüşçün böceklerinin yaşayacağı yerler nemli yerlerdir. Bu yüzden evinizde özellikle mutfak ve banyo kısımlarını kontrol etmelisiniz.

Bazen de kütüphanelerde yaşamlarını sürdürebilirler bu yüzden bu gibi yerlerinde kontrol edilmesi gerekir. Kitapların içindeki havasız ve karanlık ortam gümüşçün böceklerini cezbeder.

Eğer duvar kağıtlarında, tavanlarda ve giysileriniz de anlam veremediğiniz lekeler oluşuyorsa bunun sebebi gümüşçün böcekleri olabilir. Gümüşçün böcekleri için çamaşır sepetine koyduğunuz bir kıyafet banyoda bulunan nem ile bir araya geldiği zaman müthiş bir yaşam alanı oluşturur.