Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Guatr Nedir?

guatr nedir?

Guatr Nedir? Tiroid bezlerinin büyümesine guatr adı verilir. Guatr değişik şekillerde olabilir. Nodülsüz olan guatrda her iki tiroid bezi simetrik olarak büyür. Nodüler olan guatr da ise tiroid bezi büyümek ile beraber içerisinde bir ya da daha fazla nodül bulunur. Nodüler guatrın yüzü boğumludur ve tümseklerden oluşur.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Boğazda şişme, boğazda baskı hissi, yutma zorluğu, öksürme, ses kısıklığı ve nefes darlığı guatrın belirtileri arasında bulunur.

Guatr Çeşitleri Nelerdir?

Üç çeşit guatr vardır. Bunlar; basit guatr, nodüler guatr ve dalan guatrdır. Basit guatr da tiroid hormonları normal düzeyde olur. Tiroid bezlerinde nodül bulunmaz, fakat büyüme görülür. Nodüler guatr da tiroid bezi büyür. İçerisinde de nodül denen yumrular vardır. Bu çeşit guatr da tiroid hormonları normal ya da yüksek düzeyde olur. Dalan guatr da ise tiroid bezi göğüs kafesine doğru büyür. Göğüs kafesinin içerisine girmesi veya dalmasına dalan guatr denir.

Guatr Nasıl Teşhis Edilir?

Guatr, kanda bulunan hormon miktarlarını kontrol ederek ve tiroid bezinin yapısını görebilmek için yapılan ultrason ile teşhis edilebilir. Bu iki test yapıldıktan sonra gerekli görülür ise sintigrafi ve iğne biyopsisi vb. testler de yapılabilir.

Guatr Teşhis Edildikten Sonra Nasıl Tedavi Edilir?

Guatr tedavisinde üç durum vardır. İlki hormon yetersizliği olan guatr da hormon ilaç olarak verilir. Diğeri, hormon fazlalığı olanlara hormon yapımını engelleyecek olan ilaçlar verilmektedir. Hormon seviyesi normale indiği zaman ameliyat ya da radyoaktif iyotla tedavi edilir. En son durum ise hormon dengesizliği olmadığı fakat tiroid bezinde nodüllerin bulunduğu zamanda genel olarak ameliyat gerekir. Bir guatr hastanının ameliyat edilmesi için bazı sebepler vardır. Bunlar; boyunda büyüyen guatrın oluşturmuş olduğu estetik problemler, büyüyen guatrın veya nodüllerin yemek borusunu ve soluk borusunu sıkıştırmasından kaynaklanmakta olan şikayetlerin olması, büyüyen guatrın hormon dengesizliğine sebep olması ve guatr da kanser tespit edilmesi veya kanser şüphesi olmasıdır. Guatr ameliyatları güvenle yapılmaktadır. Her ameliyatta olduğu gibi guatr ameliyatında da istenmeyen bazı istenmeyen durumlar olabilmektedir. Bunların en başında ses tellerinin zarar görmesi bulunur.

Exit mobile version