Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Gaybubet nedir, ne değildir?

gaybubet nedir, kime denir?

Gaybubet nedir?

Gaybubet nedir? Güzelim kelimeleri skandal ve kötü tecrübelerle öğrenen halkımızın, bir dönem dillerine pelesenk ettiği kelimedir Gaybubet! Bu aralar çok duyduğumuz, bazılarının duyduğu bazılarının ise hiç duymadığı kelimenin kökeninden başlayalım.

Kelime kökeni bakımından ‘Gayp’ (Kayıp, Gayıp) ‘tan gelen Gaybubet, asıl  olarak Yok oluş, bulunmama, hiçlik anlamları taşımaktadır. Örneğin, ‘Kişinin gaybubeti’  (yokluğu) anlamı taşırken, Türk  Vergi hukukunda ise kişinin iradesi dışında vukua gelen mecburi gaybubetler ‘ (kayıplar) olarak karşımıza çıkar.

Gaybubet Ne Zaman Gündem Oldu?

Ülkemizde ise,  terör örgütü yapılanması Fetö soruşturmaları sürerken, sıkça duyduğumuz Gaybubet, duyulduğunda tüyleri diken diken eden, şakası olmayan anlamlara nail olmuştur. Fetö kapsamında aranılan isimlerin, saklandığı evlere ‘Gaybubet Evler’ denilerek, ‘Güvenli Evler’ anlamı kazanan kelime, aslında birçok toplumsal ve siyasal sorunun merkezine yerleşmiştir.

Anlamı ‘olmayış, yokluk’ olup da böylesine büyük problemlerin karşılığı haline gelmek her kelimeye kısmet değildir! Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun sekreterlerinden, yargı üyelerine, Fetö yapılanmasının üst idarecilerine kadar, birçok sansasyonel ismin içine karıştığı, ardına saklandığı, Gaybubet kelimesi, bir ülkenin içinde bulunduğu, bulunup da senelerce fark etmediği karanlık bir dönemin karşılığına denk geldi!

Gaybubet değil de Güvenli Evler denilse olmuyor muydu? Olmuyordu güzel kardeşim. Olmuyordu çünkü kelimeler, kullanım yerlerine ve vurgularına göre farklı güçte olan silahlardır aslında. Kelimenin kullanıldığı olaylara bir bakacak olursak, daha çok muhafazakar kesimde meydana gelen yasa dışı yapılanmalar, ya da yasa dışı yapılanmaların muhafazakarlık kimliği kullanması bakımından, söz konusu olaylarda adı geçen evlerin ‘Güvenli’ değil de, ‘Gaybubet’ olarak anılması, bu kesimin dikkatini çok daha hızlı çekecek ve  olayları algılarımızda çok daha farklı yerlere konumlandıracaktır. Kelimelerin birçok anlamı vardır fakat aynı zamanda aynı anlamlara gelen kelimeler, kullanıldığı yere göre değişir, değiştirir! Bilmem anlatabildik mi!

Kıssadan Hisse!

Velhasıl kelam, Gaybubet her ne kadar farklı yorumlansa ya da farklı anlamlar zannedilse de kelimenin kökü aslında neyin ne anlama geldiğini net bir şekilde açıklıyor. Kısacası Gaybubet, yokluk, olmayış, orada bulunmama anlamına gelir. Kim bilir, güncel kullanım haliyle yargıdan, yargılanmaktan kaçanların ‘Biz asında yoğuz’ demesinin bir başka şeklidir belki de!

Exit mobile version