Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Gastroenteroloji Nedir?

gastroentroloji-nedir? hangi hastalıklar ile ilgillenir?

Gastroenteroloji Nedir?

Gastroenteroloji nedir? Sindirim sistemi kanalı olarak da adlandırılan yemek borusu, ince bağırsak, mide, kalın bağırsak ile makat bölgesi rahatsızlıkları başta olmak üzere pankreas hastalıkları, karaciğer hastalıkları, safra kesesi ve yolu hastalıkları ve karın duvarı hastalıklarını incelemekte olan bilim dalına gastroenteroloji adı verilmektedir. Latincede gastro mide, enteroloji ise kabaca bağırsakları ifade etmektedir. Bu alanda uzman olan hekimler, iç hastalıkları ihtisasını tamamladıktan sonra ek olarak da gastroenteroloji alanında ihtisas yaparlar. Genel olarak bu bölümün uzmanları yemek borusu, karaciğer, mide, bağırsak ve pankreas hastalıkları ile alakalı tanı ve tedavileri için özel muayene yöntemleri kullanmaktadır. Yani midenizde, bağırsaklarınızda ve yukarıda belirlenmiş olan bölgelerinizde rahatsızlık hissettiğiniz zaman sorununuzun çözümünü gastroenteroloji bölümünde aramanız gerekecek.

 

Gastroenteroloji Muayene Yöntemleri

 

Gastroskop tetkiki için özofagogastroduodeoskop ya da panendoskop aracılığı ile yemek borusu, 12 parmak hastalıkları ve mide hastalıklarının tanısı koyulurken belli başlı bazı hastalıkların tedavisi de yapılmaktadır. Kolonoskop genel olarak gastroenteroloji konusunda insanların adını en fazla duydukları işlemlerden bir tanesidir. Kalın bağırsağın muayenesi için kullanılmakta olan cihaz olan kolonoskopta muayene anal yoldan yapılır. Bu muayene aynı gastropik muayene gibi hem tanı hem de tedavi amaçlı yapılmaktadır. Kolonoskopik muayene uyutularak ya da uyutulmadan yapılabilmektedir. Pek çok kişi bu muayeneden çekiniyor. Halbuki özellikle de son dönemlerde işlemler son derece kısa sürelerde ve acısız şekilde yapılmakta. İnce bağırsaklar uzun bir yapıda olmalarından ötürü endoskopik ve radyolojik olarak incelenebilmektedir. Bu alanda yapılacak olan endoskopi için farklı tiplerde enteroskoplar kullanılabilir. Hangi tarzda enteroskop kullanılacağına, rahatsızlığınızın durumuna göre doktorunuz karar verecektir.

 

Özel endoskoplar arasında yer almakta olan duodenoskop, diğer endoskop türleri gibi ön taraftan değil, yan taraftan aydınlatmalı şekilde kullanılmaktadır. Pankreas kanalı ve safra yolları hastalıklarının tanısı ve tedavisi için kullanılmakta olan bu cihaza ERCP ya da ERKP tarzında isimler de verilmektedir. Safra kesesi ve yolları, pankreas, yemek borusu, mide duodeum hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta olan endoskopik ultrasonografi öncesinde yapılacak olan gastroskopik tetkik esnasında mide ve duodenumumda ya da yemek borusunda yer almakta olan kabarıklıkların tanısının tam olarak konulamaması durumunda bu muayenenin yapılmasının yanı sıra mide bağırsak kanalında görülmekte olan tümörlerin yayılımları ve derecelendirmeleri çalışmalarında da yine çoğu zaman bu muayene yapılmaktadır. Her bir muayene türünün kendine ait prosedürleri olduğu için muayene öncesinde doktor ile ayrıntılı olarak görüşülmesi gerekmektedir.

Exit mobile version