Gamboç Nedir?

Hangi dilde olduğu merak edilen ve Türkçede de kullanılan gamboç nedir diye merak etmek en doğal hislerimizdendir. Bu sayede anlamını bilmediğimiz gamboç hakkında araştırma yapıp bilgi edinmiş oluruz. Nerede ne zaman karşımıza çıkacak belli olmaz. Gamboç kelimesini ilk defa duyanlar bunun asla bir elbise kılıfı olabileceğini tahmin edemezler. Her halde gamboç ta galoş gibi sonradan türemiş bir kelimedir.

Acaba Nedir Bu Gamboç?

Galdropla bir ilişkisi var mıdır acaba çünkü anlamı takım elbiselerin taşınması için gerekli olan farklı malzemelerden yapılmış ön kısmı boyluca fermuarlı malzemedir. Ambalaj firmaları tarafından üretilen gamboç istenilen firmanın reklamını yapmak için de kullanılmaktadır. Gamboç sayesinde takım elbiseler, abiyeler, gelinlikler tozdan, nemden ve deformasyondan korunur. Ayrıca ütüsü bozulmaz. Gamboç elbiselerin saklanması içinde iyi bir depo özelliği görür.

Kıyafet Kılıfı

Gamboç anlamı aslında çoğu kimse tarafından bilinmez. Ya bir konfeksiyon yada bir tasarım terimi olan gamboç halk arasında kıyafetin kolay taşınması,saklanması ve bozulmasını önlemeye yönelik, plastik ve türevleri, kumaş yada polar cinsi malzemelerden üretilmektedir. Kapalı iki parçadan oluşan bu malzeme kolay kullanım sağlansın diye fermuar ile desteklenmiş ve baş kısmı askılık tutma açısından açık bırakılmıştır. Naylon olarak şeffaf görünümlü olsa da polar olanlar genellikle siyah ve beyaz renklerde üretilirler. Çok dayanıklı olmayıp çamaşır makinalarında yıkanması sonucu yırtılabilir.

Gamboç Nerelerde Kullanılır?

Gamboç aslında tam bir kurtarıcıdır özellikle iş seyahatlerine çıkacaklar için. Norma giysileri ile araca binenler gamboça koydukları özel kıyafetlerini toplantılarda rahatlıkla ütüsü bozulmadan tertemiz olarak giyebilirler. Yine gamboç gelin olacak adaylar için taşınmada kolaylık sağlar. Kabarık gelinlikleri deforme olmadan gamboça yerleştirererk istenilen yere rahatlıkla taşımak mümkün. Kuru temizlemecilerin olmazsa olmaz malzemeleri arasında gamboçlar önemli yer tutar. Yağmur ve çamura karşı taşınacak takım elbiseyi korur. Evlerde ev hanımları bir kaç takım elbiseyi bir gamboç içine yerleştirerek depolama amaçlı kullanabilirler. Böylelikle alan yaratırlar. Özel davet kıyafetlerinden olan sünnetlikler, damatlıklar, gelinlikler ve diğer önemli kıyafetler için gamboç tek koruyucu malzemedir. Gamboç hayatımızda aslında varmış ta farkında değilmişiz.