Florürlü Vernik Nedir?

Vücudumuzun en önemli bölümlerinden olan ağız bölgesinin sağlıklı olması için, dişlerin de sağlıklı olması gerekmektedir. Sağlıklı bir diş yapısına sahip olmak için ise, öncelikle dişlerin çürüksüz olması ve diş minelerinin ise sağlıklı ve güçlü olması gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı özellikle okula başlamamış olan çocuklara florürlü vernik uygulaması yapılmaktadır. Yeni bir uygulama olduğu için, internette florürlü vernik nedir sorusu özellikle ebeveynler tarafından sorulmaktadır. İçerisinde % 5 oranında sodyum florür bulunan bu florür vernikler, ağız gargarası ve diş macunundan daha etkili olmakta ve uygulandıktan sonra diş minesinin florürü % 78 oranda artış göstermektedir.

Florürlü Vernik Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Florürlü vernik uygulaması şu kişilere uygulanabilmektedir;

  1. Flora karşı alerjisi olmayan bir yaşından itibaren herkese
  2. Diş tedavileri yapılırken ağız hijyenine destek amacı ile
  3. Ağız kuruluğu sorunu olanlara (tükürük yapısının zayıflığından oluşan)
  4. Kanser tedavisi uygulamalarından dolayı çürük oluşumlarını engellemek için
  5. Yatağa bağlı olan hastalara
  6. Diş yapısından dolayı çürük oluşma ihtimali daha yüksek olanlara
  7. Diş temizliği yapıldıktan sonra hassasiyet oluşumlarını engellemek için
  8. Özellikle yanlış diş fırçalama ve diş gıcırdatmalarından dolayı oluşan diş dibindeki minesiz alanlara sahip olanlarda

Flörürlü Vernik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Flörürlü vernik uygulaması yapılmadan önce, diş hekimi tarafından genel diş temizliği yapılmaktadır. Daha sonra ise uygulama diş diplerine yapılır ve yaklaşık yarım dakika ile 2,5 dakika içinde sürülen malzeme kurumaktadır. Vernik tükürükle temasa geçtiğinde kurumaya başladığından, yanlış bilindiği gibi tükürükle temasın olumsuz etkisi yoktur. Vernik diş yüzeyini ince bir katman olarak sarar ve diş minesini iyileştirmeye başlar. Uygulama yaklaşık olarak 6 saat ile 8 saat arasında tam etkisini gösterdiğinden, söz konusu süre içinde dişler fırçalanmamalıdır. Flörürlü verniklerin içine çocukları rahatsız etmemesi maksadı ile değişik aromalar ilave edilmektedir.