Firik Nedir, Nerelerde Kullanılır?

blank
firik nedir? nerelerde kullanılır?

Firik Nedir?

Oldukça zengin ve bir o kadar da zengin olan Türk mutfağımızda yer almakta olan pek çok ürün, yalnızca bizler tarafından değil dünyanın dört bir tarafındaki mutfaklarda da sıklıkla kullanılmakta. Firik de bunlardan bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Ağırlıklı olarak Güneydoğu ve Orta Anadolu bölgelerinde bilinmiş olan firik, buğday olgunlaşıp kurumadan elde edilmiş olan bir ürün olarak ta firik nedir sorusunu cevaplamaktadir. Sertleşmiş ve tam olarak kurumamış olan bu ürünün başağı da tam olarak kurumamıştır. Rengi yeşil olan firikte başakların tam bu dönemde köklerinden 10 15 cm üstten kesilir ve desteler şeklinde toplanır. Toplanmış olan desteler ise saplarının tutuşturulması ile yakılmış olan ateşin üzerinde ütülür.

Bunun sonrasında ise buğday başağı tanelerinin saklı olduğu kılçıklı kısım, yakılmış olan kısım kavrulmuş olacaktır. Kavrulan destenin sapı ise buğday kellesinden kesilip alınır, kalbur içine alındıktan sonra avuç içi bastırılır ve ovalanır. Buğday tanesinin kapçuk içinden çıkması sonrasında rüzgarda savrulur ve böylece ortay dişlerin arasında rahatça ezilebilecek olan firik çıkmış olur. Genel olarak bakıldığı zaman firik buğdayının sahip olduğu kendine özgü is kokusu ve kavrulmasından ötürü ortaya çıkan gevreklik sizi kendine çekmeyi başaracaktır. Öyle ki insanların büyük bir kısmı firik bulgurunu çerez olarak tüketmektedir. Ancak pilavı da kendine has dokusu ile oldukça güzel ve lezzetlidir.

Firik Pilavı Nasıl Yapılır?

Mutfağımızın eşsiz lezzetlerinden bir tanesi olan firik, sade ya da etsiz şekilde pilav olarak da tüketilebilmektedir. Sade olarak yapılan firik pilavında

  • 1 yemek kaşığı yağ tencereye alınır.
  • Tencerenin içerisine 1 su bardağı firik ve 1 su bardağı bulgur ilave edilir.
  • Bunlar bir süre kavrulduktan sonra 4 bardak su eklenir suyu çekene kadar kaynatılır.

Sade firik pilavının yanı sıra domates salçası, soğan ve nohut ile yine başka bir lezzet ortaya çıkartılabilmektedir. Gaziantep yöresinde ise ağırlıklı olarak firik pilavı üzerine et koyularak da servis edilebilmektedir. Etli firik pilavı Gazianteplilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Bunların her biri değişik lezzetleri ortaya koyduğu için, farklı tatlar arayanların imdadına yetişmeyi başarmış olacaktır.