Dolar Artacak mı? Fed Nedir?

fed nedir, fed ne demek, fed görevleri

Son günlerde finans dünyasının en çok konuşulan konularından biri olan, para piyasalarının kaderini belirleyen fed nedir? Fed içerisinde farklı sistemleri bulunan bir merkez bankasıdır. Amerikan Merkez Bankası olarak da geçen Fed merkez bankası olduğu ülkenin para birimine ait çeşitli kontrolleri ve denetimleri yapma görevine sahiptir.

Fed Nedir? Görevleri Nelerdir?

Amerika’da finans sektörü farklı şekillerde çalışmaktadır. Örneğin her bir banka kendi bölgesinde 9 üyeli bir yönetim kuruluna sahiptir ve 12 adet merkez bankası kuruludur. Kurulan merkez bankalarının 6 üyesi, bankalar , kalan 3 üye ise fed tarafından belirlenir. Guvernörler Kurulu ismine sahip olan Washington’daki yönetim kurulu atamaları gerçekleştirir. Guvernörler Kurulu da ABD başkanı tarafından belirlenir. Kurulun kongre tarafından onaylanmış 7 üyesi, bir başkan ve bir başkan yardımcısı vardır. Yarı kamusal yarı özel bir yapıya sahip olan Fed ‘in aldığı kararlar, dünyadaki tüm para piyasalarını ciddi anlamda etkiler.

Uluslararası piyasalar için önemi büyük olan Fed bazı görevlere sahiptir. Bunlardan en önemlileri piyasaya para sunumu yapmak ve kredi ihtiyaçlarını ekonominin beklentisine göre tespit etmektir. Bununla birlikte Fed bankaları denetleyerek düzenlemeler yapar. Fed madeni ve kağıt paraların basımından ve dağıtımından sorumludur. Güvenilir ve sorunsuz bir bankacılık anlayışının yayılmasını sağlamakla görevli olan Fed piyasadaki para ve kredi hacmini tespit eder. Kimi zaman bankalara dar zamanlı borç veren Fed bankalar arasındaki fon aktarımını sağlar, özel bankaların denetlenmesi ve düzenlenmesi görevini üstlenir.

Fed Piyasaları Nasıl Etkiler?

Fed ‘in aldığı faiz kararları tüm dünyadaki para piyasaları için büyük önem taşır. Bunun en önemli sebebi ABD’nin dünyadaki en büyük ekonomik güce sahip olmasıdır. Bu ekonomik güç Fed kararları ile şekillenir. Örneğin dolarda meydana gelen hareketlilik fed’in aldığı kararlar doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Fed’in faiz artırması ya da faiz düşürmesi, doların seyrinde önemli etkilerde bulunur. Fed’in para politikası ve faiz kararları dünyadaki tüm piyasalarda önemli etkiler yaratır. Abd ‘nin yaşayacağı herhangi bir ekonomik sıkıntı ve buna bağlı Fed’in alacağı olumsuz bir karar tüm dünyada büyük bir ekonomik soruna yol açabilir.