Enigma nedir?

enigma, enigma nedir

Dünya tarihine damga vurmuş ve hatta filmlere konu olmuş Enigma nedir? 2. Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanyası gizli ve özel mesajları şifrelemek ve daha sonra çözülmesi için yapılmış olan özel bir şifre makinesidir.

Enigma makinesi yahut bilgisayarı, ticari açıdan 1920 li yılların başlarında üretildi ve kullanıldı. Birçok Avrupa devleti ülkesinde orduları için farklı modeller çıkarıldı. Bu makinenin en önemlisi 2. Dünya Savaşı’ndan hemen önce Hitler yönetimindeki Nazi Almanyası’nda üretilen ve üzerinde en çok konuşulan modeli ‘Wehrmacht Enigma’dır.

ENİGMANIN 2. DÜNYA SAVAŞINA ETKİSİ NEDİR

Hayli kötü hatırlara sahip olan bu makine Müttefik şifreciler (Polonya şifre merkezi, Birleşik Krallık – Bletchley Park) sayesinde çoğu mesajı çözüldü. Bu şifre kırıcılarının Müttefiklerin savaşı zaferle sonuçlandırmasıyla bitti . Öte yandan birçok tarihçi, Alman Enigma kod sisteminin çökmesi durumunun Avrupa’da kanlı savaşın beklenilenden 2 yıl daha kısa bir sürede sonuçlandığı iddia ettiler.

O dönemin en önemli silahlarından biri olan Enigma şifresinin muhakkak zayıf yönleri de vardı. Öyle ki operatör hataları, yöntem eksikleri ve azda olsa ele geçirilen kod kitapları sayesinde şifreler çözüldü.

  1. Dünya Savaşında Bletchley Park – Birleşik Krallık’ta bulunan Amerikan ve İngiliz şifre kırıcılar, o dönemin en yetenekli ve en zeki bilim adamları, matematikçi ve mühendislerinden kurulu bir ekipti. Öte yandan, tarihe Bilgisayarın günümüze kadar gelen tüm bileşenlerini oluşturan ve yaratıcısı olarak bilinecek Alan Matthison Turing ve Bilgisayar dünyasının programlanabilir ve ilk dijital bilgisayarı olan Colossus’u icat eden Thomas Harold Flowers’dır. Bu Colossus bilgisayarları, 2. Dünya Savaşı döneminde Alman Lorenz SZ40/42 şifre sisteminin kırılmasında olasılık hesaplama bilgisayarı olarak yer almıştır.
  2. Dünya Savaşı ve stratejik harekat planlarının hayat geçirilmesinde kullanılan bu şifre sistemleri ve onların kırılmasında kullanılan algoritma yöntemleri, icatlar, şifre kırıcı bu dönem bilgisayarları öyle ki günümüz bilgisayar biliminin gelişmesine ışık tutmuştur.

ENİGMA’NIN HOLLYWOOD’A ETKİSİ

2013 tarihinde çekimlerine başlanılan The İmitation Game sinema filmidir. Yakın tarihin gidişatını değiştirecek Enigma’nın analiz edilmesinde Alan Turing’in hayatını ve icadını konu alan bu film Hollywood sektöründe büyük bir başarı öyküsü oldu. Öte yandan başrollerini adını Sherlock dizisi ile duyuran Benedict Cumberbatch ile Keira Knightley’ın üstlendiği bu film çoğu eleştirmenden tam not aldı.

Öte yandan bu film hali hazırda kullandığımız tüm bilgisayarların atası sayabileceğimiz ‘universal machine’ kuramının ilk örneği ‘bombe’ bilgisayarıdır. Kırılamaz dedikleri ‘Enigma’yı çözen hatta dünya tarihinin en önemli katkılarının olduğunu düşünülen Alan Turing’e saygı duruşudur.