Dişçiden korkanların kabusu: Endodonti Nedir?

Dişçi koltuğundan korkanların kabusu olan işlemlerden biri olan endodonti nedir? Endodonti işlemi nasıl yapılır? Halk diliyle kanal tedavisi olarak bilinen endodonti tedavisi ölü ya da ‘umudu kesilen diş’i halk arasında yaygın olarak bilinen sinirlerin bazı yöntemlerle alınması işlemidir.

‘Endodonti nedir?’in yanıtı: Bilimdir!

Endodontoloji veya endodonti aslında bir bilimdir. Ana bilim dalı olarak okullarda okutulan bu bölüm binlerce insanın kabusu halinde… Hadi bir cesaret dişçi koltuğuna oturan insanların en büyük kabuslarından biri dişçinin iki dudağının arasından çıkan ‘kanal tedavisi’ kararıdır. Aslında sorunlu bölgeyi eski formuna kavuşturarak fonksiyonel hale getiren bu yöntem diş kayıplarının da önlenmesini sağlıyor.

Endodonti nasıl yapılır?

Endodonti en fazla iki kez yapılabilir. Endodonti uzmanı diş hekimi, dişin üst kısmına önce küçük bir delik açar. Tabii bu işlemden önce yapılan anestezi işleminde terlemenizi yok sayarsak, küçük deliğin ardından ince eğeler sayesinde ölen ya da ölmekte olan sinir çıkarılır. Açılan kanallarda tüm bakteriler etkisiz kalacak şekilde antibakteriyel solüsyonlarla temizlenir. Hemen ardından kök kanallar küçük kağıtlarla kurutulur. Daha sonra da yumuşak bir materyal olan Gutta Percha ile bu kanallar doldurulur. Kalıcı bir kök dolu dişte son restorasyon basit bir doldurma işlemi olarak gerçekleştirilebilir.

Can alıcı soru: Endodonti acı verir mi?

Lokal anestezi uygulansa da adıyla bile korkutan kanal tedavisi sırasında ya da sonrasında acı hissi oluşur mu en çok merak edilen sorulardan biri. Kök kanal tedavisi sırasında genellikle bir ya da iki gün analjeziklerle kontrol edilebilen ameliyat olan kanal tedavisi sırasında acı hissi oluşmazken anestezi etkisinin geçmesi sonrasında acı hissi oluşabilir. Bu hissi yenmek ya da yaşamamak için diş doktorunuz tarafından ilaç tedavisi ile bir ya da iki gün sürebilir.

Endodonti sonrasında diş ne kadar kullanılır?

Kanal tedavisi yani endodonti sonrasında dişlere bakılırsa var olan dişlerinizi düşündüğünüzden çok daha uzun süre boyunca kullanabilirsiniz. Diş bakımı yeterli oranda yapılmaz da açılan delikten dolgu düşerse acınızla birlikte kanal tedavisi kesinlikle yeniden uygulanmalıdır. Evet bir kez daha o koltuğa oturmak zor olacaktır ancak sağlık için acı çekebilirsiniz.