Bir Gözlük Birimi: Ekartman Nedir?

ekartman nedir, ekartman ne demek, ekartman anlamı

Gözlük camlarının ve iki gözlük camı arasında kalan köprünün genişliğini belirten birime ekartman adı verilir. Gözlüğün boyutunu ifade eden bu kavram daha çok gözlük imalatı, gözlüklerin çıkarılması, gözlüğün yüze uyup uymadığı gibi aşamalarda kullanılır. Gözlüklerde cam genişliği 40 – 62 mm arasında değişir. Köprü uzunluğu ise genellikle 14 – 24 mm arasında değişiklik gösterir. Gözlük modellerinde tekli ya da çoklu ekartmanlar bulunabilir. Bu yazımızda ekartman nedir, ne anlama gelir gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Ekartman Nedir? Ekartman Ne Anlama Gelir?

Ekartman gözlüklerin ve köprünün büyüklüğünü gösteren bir birim değerdir. Gözlüklerin her iki camı arasında bulunan köprünün büyüklüğü ejektör değeri olarak adlandırılır. Bu değer lensin değerini gösteren ve köprü mesafesinin değerini gösteren iki farklı sayı ile gösterilir. Bu iki sayı da  # işaretine sahiptir.

Ortalama genişliği 40 ile 62 mm arasında değişen gözlüklerin köprü mesafeleri de 14 ila 24 mm arasında değişir. Gözlük tutulması # işareti ile adlandırılır. Örneğin 41 # 15 gibi. Bu iki değer kişilere gözlüğün boyutu hakkında kısaca bilgi vermiş sayılır. Ekartman değerleri değiştirilerek kişinin yüzüne uygun olmayan ya da hoşa gitmeyen gözlük çerçevesi, daha uyumlu bir çerçeveye dönüştürülebilir.

Gözlük Boyutları

Gözlüklerin boyutları farklı değerler ile belirtilebilir. Bu değerler gözlük, lens çapı ve köprü genişliği olarak adlandırılır.  Gözlükler incelendiğinde bu değerlere bağlı olarak üç farklı değer basıldığı görülür. Milimetre olarak belirtilen bu değerlerde gözlük kolu uzunluğu ise genellikle gözlük kolunun iç kısmında bulunur. Basılan üç değerin 55 – 58 – 62 gibi değerleri kapsadığını düşünelim.

55 – 58 – 62 serisinde ilk sırada yer alan bir numaralı sayı, gözlüm camının ne kadar geniş olduğunu ifade eder. Bu değer gözlük köprüsünden tutamaçlara ölçülen sayıya verilen isimdir.

55 – 58 – 62 serisinde yer alan ikinci sıradaki iki numaralı sayı ise goggle köprüsünün genişliğini ifade eden sayıdır. Bu sayı genellikle ortalama 14 ila 24 mm arasında değişkenlik gösterir.

55 – 58 – 62 serisinde yer alan üçüncü sıradaki üçüncü sayı ise gözlüğün uzunluğunu ifade eden sayıdır. Üçüncü sayı bazı gözlüklerde bulunmayabilir. Bu durum bir gözlük markasından farklı bir gözlük markasına değişkenlik gösterecektir.

Tüm bu ekartman değerleri bilindiğinde kişiler yüz tipine uygun doğru gözlüğü rahatça seçebilir.