Ecopirin Nedir?

ecopirin nedir, ecopirin yan etkileri, ecopirin ne için kullanılır, ecopirin faydaları

Ecopirin Nedir?

Genellikle kalp ve damar hastalıkları için kullanılan ve aspirin türevi antitrombotik bir ilaç türü olan ecopirin nedir? Ecopirin ağız yolu ile alınan bir ilaç türüdür. Etkin maddesi asetilsalisilik asit olan ecopirin ‘de, nişasta, Ac-Di-sol (kroskarmelloz sodyum), hidroksipropil metil selüloz, trietil sitrat, talk 8070, talk, sunset yellovv, deiyonize su, eudragit-L30D solids gibi yardımcı maddeler kullanılır. Vücutta trombosit isimli kan hücrelerinin kümeleşmesini önleyerek işlevini yerine getiren ecopirin, genellikle pıhtılaşma önleyici etkisi sebebiyle kalp ve damar hastalıklarında kullanılır.

Ecopirin Ne için Kullanılır?

Ecopirin her biri 100 mg asetilsalisilik asit adlı etkin madde içeren tabletler halinde satılır. 30 ve 90 tablet olmak üzere iki farklı ambalajı bulunur. Turuncu bir renge sahip olan tabletler, enterik kaplı olarak hazırlanmıştır. Bunun sebebi uzun dönemli kullanımlarda mide şikayetlerini azaltmaktır. Tablet ağız yolu ile alındıktan sonra emilimi mide üzerinden değil bağırsaklardan gerçekleşir. Ecopirin birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Bunlardan bazıları;

  • Bazı göğüs ağrıları
  • Kalp damarlarının tıkanıklıkları
  • Kalp ve damar ameliyatları sonrası damar tıkanmaları ve pıhtılaşmalar
  • Geçici felç ve inme gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavi süreçleridir.

Ecopirin Kullanırken Dikkat edilmesi Gerekenler, Yan Etkileri

Ecopirin kullanmadan önce ilacın etken maddelerini inceleyerek, herhangi bir alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. İlaç eğer kalp ve damar hastalıkları ile ilgili durumlarda kullanılıyorsa mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. İlacı kullanırken mide kanaması riskini artırmamak için kesinlikle alkol tüketmemeli, ilaç kullanımı sonrası kusma, siyah ve kanlı dışkılama gibi belirtiler gözlüyorsanız mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Olası bir ameliyat, diş ile ilgili bir operasyon, karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, kanama ya da kan pıhtılaşma bozuklukları, astım gibi rahatsızlıklarınız bulunuyorsa ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı 18 yaşın altındaki, ateşi olan ya da grip, su çiçeği gibi hastalıkları bulunan çocuklar üzerinde kullanmamalısınız. Hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kullanımı için ise mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Ecopirin Nasıl Kullanılır?

Ecopirin doktorun tavsiye ettiği şekilde ve sürede kullanılmalıdır. İlacı mide rahatsızlıklarını önlemek için tok karnına  bir bardak dolusu su ya da süt ile birlikte alabilirsiniz. Ecopirin bazı durumlarda mide bulantısı, kusma, mide yanması, karın ağrısı, nefes almada güçlük, yüzde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler oluşturabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden ilaç kullanımını durdurarak doktorunuza başvurmalısınız.