Dikte Çalışması Nedir? – Dikte Çalışması Hakkında

Dikte Çalışması Nedir? - Dikte Çalışması Hakkında
Dikte Çalışması Nedir? - Dikte Çalışması Hakkında

Dikte Çalışması Nedir?

Özellikle ilkokula giden öğrencisi olan velilerin sıklıkla duymuş olduğu dikte çalışmaları eğitim öğretimde önemli bir rol üstlenmektedir. Öğrencilerin okulda belirlenen eğitim programı çerçevesinde yazma becerisini kazandırmaya dikte çalışması denmektedir. Dikte çalışmalarında öğrenciler yazma becerisini noktalama ve yazım kurallarına uygun şekilde kazanıyorlar. Yazma konusunda önemli bir yol kat etmeyi sağladığı için dikte çalışması nedir sorusu sorulabiliyor.

Dikte çalışmaları yazma becerisi kazandırdığı için yazı yazmayı öğrenmek ya da okumayı öğrenmekle karıştırmamak da gerekiyor. Noktalama ve yazım kurallarına uygun bir şekilde yazmak dikte çalışmalarının asıl amacını oluşturuyor.

Yazma Becerisi İçerikleri

Dikte çalışması kapsamında yer alan yazma becerileri içerisinde pek çok şeyi barındırıyor. Yeni yazmayı öğrenen öğrenciler nerede büyük harfle başlanacağını, nerede nokta koyulacağını ya da virgül koyulacağını bilemiyor. Bu nedenle gerçekleştirilen bu eğitim programı sonucunda öğrenciler daha doğru yazım gerçekleştiriyorlar.

5.sınıf düzeyine gelmiş olan bir öğrencinin duymuş olduğu metni tam olarak kurallarına göre yazması bekleniyor. Bunun için de dikte çalışmaları yapılıyor.

Dikte Çalışması Nedir? Örnek Resim
Dikte Çalışması Nedir? Örnek Resim

Dikte çalışmalarının yazma becerisi içerisinde cümlelerin ilk harflerini büyük yazmak, başlıkta her harfi büyük ya da her cümlede ilk harfi büyük yapma gibi kazanımlar bulunuyor. Burada dikkat edilenler içerisinde paragraf başı yapmak, paragrafa başlarken büyük harf kullanmak ve paragraf sonunda nokta koymak oluyor. Temel yazma becerilerini geliştirmekte dikte çalışması önemli oluyor.

Öğretmenlerin Rolü

Öğrencilerin okuma ve yazma öğrenmede olduğu gibi yazıyı geliştirme konusunda da özellikle dikte çalışmalarında öğretmenlerin rolü önemli oluyor.

Öğrencilere dikte çalışması yapan öğretmenin motivasyon verecek ve mutlu edecek yollara başvurması bu çalışmanın başarısı açısından önemli oluyor. Öğretmenin buradaki gerçekleştireceği rol de dikte çalışmasının önemli parçaları arasında yer alıyor.

Gerçekleştirilen eğitim ardından gerekli materyalleri kullanarak öğretmenlerin öğrencilerin ne derecede bu eğitimi başardığını kontrol etmesi gerekiyor. Bunun için örneklerle öğrencilerden belirli bir metni yazmaları öğretmenler tarafından istenebiliyor. Daha sonra kontrol ederek hangi öğrencinin dikte eğitiminde ne kadar ilerlediğini ve ne derece bu beceriyi kazanıp kazanmadığını kontrol etmeleri önemli oluyor.