Ağır Ağrıları Keser : Dicloflam Nedir?

Ağır Ağrıları Keser : Dicloflam Nedir?
Ağır Ağrıları Keser : Dicloflam Nedir?

Dicloflam Nedir?

Doktor reçetesi ile satılan ve mutlaka dikkatli bir şekilde kullanılması gereken güçlü ağrı kesici, dicloflam nedir? Dicloflam genellikle çok şiddetli ağrılı rahatsızlıklarda verilen bir ağrı kesicidir. Sıradan bir baş ağrısı, eklem ağrısı gibi basit ağrı türlerinde bu ilacın kullanımı tercih edilmez. İçeriği normal ağrı kesicilere göre çok daha ağır olan dicloflam mutlaka doktor onayı ile ve önerilen doz miktarınca kullanılmalıdır. 

Dicloflam Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dicloflam ağrı kesici ilacı 20’li tablet drajeler şeklinde satılır. İlacın etken maddesi diklofenak potasyum’dur. 50 mg dozunda drajeler ağız yolu ile alınır. İlaç hastaya genellikle kısa süreli tedavilerde yan ilaç olarak verilir. Dicloflam doktor reçetede nasıl önerdiyse o şekilde kullanılmalıdır. İlacın kullanımı tedavi süresi boyunca düzenli olarak devam etmeli, her bir doz yeterli miktarda su ile alınmalıdır.

Dicloflam Ne İçin Kullanılır?

Dicloflam ilacı daha çok akut durumlarında kısa süreli tedaviler için kullanılmaktadır. İlaç burkulma, incinme gibi travmaya bağlı ağrılı enflamatuar durumlarında hastaya verilebilir. Bununla birlikte kulak-burun-boğaz enfeksiyonlarında yan tedavi olarak, ameliyat sonrası ağrılarında dicloflam kullanılabilir.

Kimi durumlarda dicloflam ağrılı jinekolojik hastalıklarda ağrının şiddetini düşürmek için de kullanılır. İlaç kas- iskelet sistemine etki  ederek vücuttaki iltihap ve ağrıların azaltılmasında son derece etki sağlar.

Dicloflam Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dicloflam ağır bir ilaç türüdür. Bu yüzden bazı hastalıkların varlığında dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Örneğin mide-bağırsak hastalığı, geçirilmiş ülser, ülseratif kolit, Crohn hastalığı olanlar dicloflam kullanırken doktor kontrolünde kullanmalıdırlar. Aynı şekilde ağır karaciğer yetmezliği bulunanlar, hepatik porfirisi hastalığı olanlar, herhangi bir nedenle sıvı açığı olan hastalar doktor gözetiminde ilacı almalıdırlar.

Zayıf bünyeli yaşlı ve hastalar ilacı düşük dozda kullanmalı, ilaç alımı boyunca tüm hastalar böbrek fonksiyonlarını takibe almalıdırlar.

Dicloflam Yan Etkileri

Dicloflam draje içeriğinde bulunan maddelerden dolayı bazı yan etkiler gösterebilir. Bunlardan en yaygın olanları; nefessiz kalma, uzanma esnasında soluma güçlüğü çekme, ayak veya bacaklarda şişlik hissi, aniden oluşan basıcı göğüs ağrıları, hazımsızlık, karın ağrısı, mide bulantısı, gaz, mide ekşimesi, kusmadır.

Bu etkiler dışında hastada morarma, deride döküntü, ağrıyan kırmızı bölgeler, el, yüz ve dudaklarda şişlik oluşumu, deride veya gözün beyaz kısmında sararmalar, yüksek ateş ve sürekli boğaz ağrısı da görülebilir.