Deliryum Nedir?

deliryum nedir, deliryum belirtileri ve tedavi yöntemleri,

Deliryum Nedir?

Garip hayaller görme, hiçbir şeye odaklanamama, bilinçte bulanıklık gibi belirtiler gösteren, tıp dünyasının en bilindik ruhsal bozukluğu deliryum nedir? Deliryum nöropsikiyatrik bir hastalıktır. Kişinin dikkat ve hafıza gibi bilişsel işlevlerini yerine getirememesine sebep olur. Çok sık rastlanan bir ruhsal rahatsızlık olan deliryumda kişinin nöropsikiyatrik tablosunda çok hızlı ve dalgalı değişimler gözlenir.

Deliryum Nedenleri?

Deliryum akut gelişen bir hastalıktır. Başlangıç aşaması genellikle kendini belli etmez. Çoğunlukla  ağır gıda veya su eksikliği, zehirlenme ve enfeksiyon gibi sebeplerden meydana gelir. Bunun dışında yüksek ateş, karaciğer sirozu, ciddi kalp yetersizliği, solunum sisteminde oluşan ciddi rahatsızlıklar, ileri düzeyde kansızlıklık da deliryum hastalığının nedenleri arasındadır. Vücutta meydana gelen büyük travmalar, ciddi ameliyatlar, ağır enfeksiyonlar dışında nadir olarak alkol, bazı sakinleştiriciler ve ilaçlar da deliryuma sebep olabilir.

Deliryum kişinin düşüncelerinde sürekli bir değişim yarattığı gibi, bilinç ve hafıza problemi de oluşturur. Kişi genellikle uyku ve uyanıklık arasında bir noktadadır. Deliryum başta yoğun bakım servisinde yatan hastalar olmak üzere hastanede yatan hastalarda sıkça görülür. Hastalık beyin işlevlerini bozarak dikkat ve hafıza gibi bilişsel işlevlerin ortadan kalkmasına sebep olabilir.

Deliryum hastalarında gündüz uykulu bir ruh hali, gece ise ajitasyon-hareketlilik gözlenir. Kişiler hayal görme, kişileri karıştırma gibi algı bozuklukları yaşar. Deliryum hastaları genellikle kim olduklarını, nerede olduklarını bilmezler, etrafındaki kişileri tanıma ve anlamsız konuşmalar yaparak öfkeli ya da korkulu bir ruh haline girebilirler. Deliryum, bilinç bulanıklığı, konuşma bozuklukları, uyku bozuklukları, algıda bozulmalar, psikomotor aktivite bozuklukları gibi belirtiler verir. Ayrıca kişide anksiyete, mutsuzluk, sinirlilik veya gerginlik, anlamsız neşe, aşırı huzursuzluk, aşırı hareketlilik ve etrafa zarar verici davranışlar da gözlenebilir.

Deliryum Tedavisi Nasıldır?

Deliryumun tedavi edilebilmesi için öncelikle hastalığın altında yatan tıbbi sebep teşhis edilmelidir. Teşhis edilen hastalığın tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde deliryum hastalığı da iyileşme gösterir. Deliryum tedavisi esnasında, kişinin tedaviye uyum sağlayabilmesi ve öfke krizi geçirerek kendini yaralamaması için, risk azaltmak amacı ile kişiye antipsikotik denilen bir  ilaç verilir.