CRP Nedir?

Crp nedir? Crp yüksek çıkar ise ne olur?

CRP nedir? CRP yüksekliği nedir?

Gelişen teknolojiyle birlikte edindiğimiz yeni alışkanlık kan tahlili sonuçlarını alıp doktora gitmeden önce internette sonuç kağıdında yazan ‘CRP nedir, LDL nedir’ gibi aramalar yapmak. Kan tahlilinizi aldınız ve CRP değeri yüksek ya da düşük çıktı. Peki bu CRP nedir? Vücudunuzda bulunan herhangi bir iltihap ya da enfeksiyonu belirten değere C-reaktif protein yani CRP denir. CRP kan testinde enfeksiyon bilgisi vermekle birlikte doktorunuzun şüphelendiği bazı durumlar için yapılır. Özellikle CRP kanser tanısı için de önemli bir değerdir. Özetle şöyle yorumlayabiliriz her insanın vücudunda bulunan C proteinine yapışan kan hücreleri değeri ölçülür. Bu kan hücreleri karaciğer tarafından üretilir.

CRP yüksekliği nedir?

Değerleri 5-10 mg/L olması gereken CRP oranı yüksekse bu değer aslında daha çok günlük hareketlerinizi sorgulamanız gereken bir duruma işaret edebilir. Örneğin sürekli oturarak çalışıyor ve spor yapmıyorsanız CRP değeriniz yüksek çıkabilir. Ya da aşırı stresli bir dönemden geçiyorsanız CRP yüksekliği size ‘biraz sakinleş’ diyor olabilir. Bunun dışında enfeksiyon, romatizmal hastalıklar, obezlik, alkol ve sigara tüketimi, pasif sigara içiciliği, aşırı fast food tüketimi gibi durumlarda da CRP değeri yüksek olur. Yüksek CRP oranını düşürmek için tabii ki öncelikle doktorunuzun söylediklerine harfi harfine uymalısınız. Ayrıca beslenme şeklinizde antioksidan içeren gıdalar tüketmeniz, C ve E vitamini ile beto karoten içeren meyve ve sebzeleri kararında tüketerek sağlıklı yaşam adına bir adım atabilirsiniz.

CRP yüksekliği kanser işareti midir?

Vücudunuzun sinyal verdiğini gösteren CRP yüksekliği kalp hastalığına da işaret ettiği gibi, bazı kanser türlerinin de nedeni olabilir. Göğüs, akciğer ya da sindirim sisteminde kanser olduğunda da CRP değerleri yüksek çıkabilir. Tabii ki bu oranın yüksekliği tek başına kalp ya da kanser hastalıklarının işaretçisi değil. Bu nedenle yeni ata sporumuz olan internetten hastalık arama gibi bir hataya düşmeden önce kanınızda CRP yüksekliğinin kanser dışında da bazı durumların işaretçisi olduğunu unutmadan yani endişelenmeden önce doktorunuza başvurmanızı ve onun yönlendirmeleriyle doğru kararlar almanızı öneriyoruz.