Plaza diline giriş: CRM nedir?

Plaza diline yeniden selam verdiren CRM nedir, CRM diyen bir kişi neyi kasteder? CRM orijinal adıyla Customer Relationship Management yani Türkçe adıyla Müşteri İlişkileri Yönetimi’ne verilen isimdir. Böyle denilince çok fazla ilgi çekmediğinden midir yoksa plazaların yarattığı yeni jargondan mıdır bilinmez ancak CRM, firmaların müşteri ilişkilerini verimli hale getirilmesine neden olan birimin ta kendisine verilen isimdir.

CRM ile nasıl çalışılır?

Firma yönetimlerinin ürün odaklı olduğu ve zamanın ilerlemesiyle birlikte tüm karın bireysel satış stratejisi ile etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. CRM çalışması sayesinde müşteri odaklı bir felsefe belirlenir. Yani aslında şöyle özetlemek de mümkün. Çiçekçi dükkanınız var ve bu dükkanda en az satan çiçeklerden biri orkide diyelim. Hem pahalı hem de güzel görünen orkidenin pazarlaması için CRM çalışması ile şöyle bir strateji çizilebilir. A firması olarak satmak istediğiniz orkidelere ihtiyaç duyan müşteriye ulaştıracak çalışmayı CRM ile yapabilirsiniz. İster en büyük holding olsun ister orta ya da küçük ölçekli firmalar olsun her şirketin karlılık artırmak için başvurdukları yöntem CRM yazılımlarıdır. Müşteri ilişkilerinde etkinliğin önemli olduğu bir dünyada yukarıda verdiğimiz örnek gibi müşterinin ihtiyaç duyduğu olguya göre yetişmek önemli bir yere sahiptir. Şöyle ki, CRM yazılımları potansiyel müşteri kitlesini elinde tutmayı da sağlar.

CRM’in katkısı nedir?

CRM yazılımları her firmanın karlılığını artırmayı, dinleyerek, var olan müşteriye ulaşarak sağlarken müşterinin sadakatini de sağlar. Yeni sadık müşteriler ürünleri arasında çapraz satış gerçekleştiren siparişleri hızla dönüştüren önemli bir ayrıntıdır. Üstelik sadece müşteri ihtiyaçlarına yönelik hizmet vermeyen bu yazılımlar aynı zamanda potansiyel ya da müşterileri ihtiyaçlarına yönelik sınıflandırma yaparak diğerlerinden ayırmaya da yardımcı olur.

CRM yazılımları ne işe yarar?

Müşteri odaklı kurulan CRM yazılımları, sağlam bir teknik alt yapı ile birlikte müşteri, pazarlama ve teknik servis yönetiminden oluşan bir küptür denebilir. Kurumsal hafıza da denebilen CRM yazılmları satış fırsatları, potansiyel müşterileri, borç bakiyelerini ve stok durumunu cebinizde dahi taşımanıza olanak sağlar. Farklı entegrasyonlar sayesinde de ek proje, modül geliştirme gibi farklı durumları sağlayan CRM yazılımları günümüz teknolojik satış stratejisinin önemli bir noktasıdır.