Yüzyılın casusu mu? Çiçero nedir?

çiçero, çiçero nedir

Yine bir filmle sınanan Türkiye’de yepyeni insanları tanıma fırsatı da sağlamıyor değil peki sıklıkla merak edilen Çiçero nedir? Çiçero aslında Milattan Önce’lerinin 3 Ocak’ında ki bu tarihin nasıl belirlendiğini bilemesek de çocukluğundan itibaren müthiş bir öğrenci olduğu söylenmektedir. Edebiyat ve Felsefe alanında kendini geliştiren Çiçero böyle tanınsa da Türkiye için farklı bir değeri var.

Esas adı İlyas Bazna olan Çiçero, en önemli ajanlarımızdan biridir. En çok bilinen “herkes hata işleyebilir, yalnız ahmaklar hatalarında ısrar eder” sözleriyle kişisel gelişime de ucundan değinen Çiçero’nun hangi ülkelere ne gibi bilgiler sızdırdığı bilinmiyor ancak istihbarat ilişkilerinin gücü İlyas Bazna’nın müthiş ajanlık hikayesinin başka bir tarafı oluyor. İkinci dünya savaşının seyrini değiştirdiği de söylenen İlyas Bazna, 1904 yılında Priştine’de dünyaya gelmişti. Ailesi ile İstanbul’da yaşayan Bazna Çiçero olmadan önce aslında firar, mala zarar verme ve hırsızlık gibi suçlardan 3 yıl hapse mahkum edilmişti.

Çiçero Fransa’da ne yaptı?

Bu suçlar nedeniyle Fransız Mahkemelerde yargılanan Çiçero ying yang misali ajanlık hayatı boyunca bolca faydasını göreceği Fransızca’yı böylece öğrenmiş oldu. Fransa’da hüküm giyen Çiçero, Yugoslavya büyükelçisinin şoförü olarak belki de ajanlık faaliyetlerinin ilk adımını atmış olacaktır. İş ağını geliştiren Çiçero, Almanya konsolosluğu danışmanının uşağı, İngiltere büyükelçiliğinin birinci kâtibinin ve en son olarak da İngiltere büyükelçisinin özel uşağı olarak istihbarat faaliyetlerine bu noktalarda edindiği çevre vasıtasıyla başlar da denebilir.

Çiçero ne zaman vefat etti?

İlk icraati olarak da İngiltere Büyükelçisi’nin kasasından çok önemli belgelerin fotoğrafları olmuştur. Tabii hırsızlıktan hüküm giyen birinin bunu yapması çok da şaşırtıcı olmasa da Almanya Büyükelçiliği’ne ulaştırdığı bu bilgilerle parayı da hamuduyla götürmüştür. Bu belgelerin tesliminden sonra Çiçero hakkındaki iddialar arasında hem İngiltere’ye hem de Almanya’ya eş zamanlı olarak ajanlık yaptığıdır. Öyle ki sızdırdığı tüm bilgiler karşılığında Almanya’dan aldığı paralar sahte çıkınca Almanlar tarafından dolandırıldığı da ortaya çıkmıştır. Hızlı bir hayat yaşayan Çiçero, 1962 yılında anılarını bir kitapta toplamış ve yoksulluk yaşadığı bu yıllarda yazdığı o kitaptan ciddi bir miktar gelir elde ederek yine hayal ettiği olmasa da ciddi bir parayı elde etmiştir. Yine Almanya’ya dönen Çiçero tam olarak 66 yaşında hayata veda ettiğinde ardında birden fazla sır da bırakmıştır.