Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Chia Tohumu Nedir? Diyette İşe Yarar mı?

chia tohumu nedir? kinoa nedir? sağlıklı yaşamdaki önemi nelerdir?

Chia Tohumu Nedir ?

Asıl adı Salvia hispanica olan chia tohumu, Güney Amerika’nın bir çeşit ada çayı bitkisinin tohumlarıdır. Bir tohumun bu kadar bilinip, tanınıyor olması kendisinde saklı olan mucizevi faydalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle diyet için kullanılan chia, şekil ve görüntüsünün benzerliğinin yanı sıra faydalarında ki benzerliklerinden dolayı da kinoa tohumuyla birlikte diyette vazgeçilmez bir ikili olmayı başarmıştır.

Chia Tohumu’nun Faydaları Nedir ?

Yediden yetmişe herkesin dilinde olan bu tohumun birçok derde deva olduğu bilinmektedir. Faydalarını sıralamak gerekirse:

ve bu maddelerin daha fazlasında rol oynayan bu tohumun saymakla bitiremeyeceğimiz daha bir çok faydası bulunmaktadır.

Chia Tohumu’nun Tüketilebileceği Çeşitler

Bir çok alternatif şekilde tüketilmesi mümkün olan bu tohumun, birkaç tüketim çeşidini sıralamak gerekirse:

Chia Tohumu Ne Kadar Kullanılmalıdır ?

Chia Tohumu, düzenli olarak kullanılmasında faydalarının daha gözle görülür sonuçlar vermesinde büyük önem arz eder. Tabi ki fayda olacak her bir şeyin fazlası zararla sonuçlanacağı aşikardır. Günlük olarak 1-2 yemek kaşığından fazla tüketilmesi sonucunda tohumun içeriğindeki kendine has asidinden kaynaklı bağımlılık etkisi yaratacak bir yapısı vardır. Günlük 1 kereden fazla kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemekle birlikte hamile bayanların bu tohumu tüketmemesi gerektiğinin altını çizmekteyiz.

Exit mobile version