Zehirlenmeden Kilo Vermeye: Charcoal Nedir?

blank
charcoal nedir, charcoal ne demek, charcoal ne işe yarar

Aktif kömür, aktif karbon gibi isimler ile de bilinen, faydaları oldukça geniş bir alana yayılan panzehir, yani charcoal nedir? Charcoal odun, linyit, mangal kömürü, kemik, Hindistan Cevizi, pirinç kabuğu, fındık kabuğu, turba vs. gibi maddelerden üretilen özel bir maddedir. Karbonlaştırılarak elde edilen bu madde, siyah ve ince bir toz haline getirilir. Maddenin yüksek gözenekli bir yapısı bulunur. Bu yüzden charcoal ‘ın absorbe özelliği son derece kuvvetlidir.

Charcoal Nasıl Elde Edilir?

Charcoal elde etmek için kullanılmak istenen madde ortalama 1100 dereceye ( santigrat) kadar ısıtılmalıdır. Isıtılma esnasında maddeye ciddi oranda büyük bir basınç uygulanır. Basınç ve ısı ile birlikte maddenin karbon molekülleri gözenekli bir yapıya bürünür ve yüzey alanı artar. Ayrıca yüksek sıcaklık maddenin iç yapısında değişikliklere yol açar ve gözenek boyutu küçülür. Charcoal normal kömürlerden farklı bir kömür türüdür. Temel olarak ana malzeme her ne kadar aynı olsa da charcoal yüksek sıcaklıkta aktive edildiği için diğer kömür türlerinden ayrılır. Ayrıca charcoal’ın içerisinde insanlara toksik etki yaratan ek maddeler vardır.

Charcoal Kullanım Alanları

Aktif kömür yani charcoal, tıbbi sektörde aşırı doz zehirlenme vakalarında kullanılır. Charcoal içeriğinde bulunan maddeler zehire neden olan fazla dozun çekilerek charcoal içine hapsedilmesini sağlar. Bu sayede zehirli madde karbon içerisine sıkışır ve vücuda herhangi bir zarar vermez. Aynı şekilde vücutta dışarıya atılması da kolaylaşır. Ancak charcoal her zehirlenme vakasında aynı etkiyi göstermez, bu yüzden kullanımı muhakkak sağlık kurumları tarafından uygulanmalı ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır.

Charcoal bunun dışında yüksek alkolün etkilerini azaltmak, gaz ve hazımsızlığı önlemek, kolesterolü düşürmek, kilo vermek gibi farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Yemekten önce ve sonra tüketilmesi sindirim problemlerini önler, gaz şikayetini azaltır. Charcoal böbrek fonksiyonlarını destekler, balık kokusu sendromu belirtilerini azaltır, cilt üzerinde meydana gelen sivilce, böcek veya yılan ısırıklarını iyileştirir. Bununla birlikte charcoal vücuttaki toksinlerin atımını kolaylaştırdığı için detoks programlarında da sıkça kullanılmaktadır. Charcoal son yıllarda diş sağlığını da desteklemek amacı ile diş macunları ve diş beyazlatma ürünlerinde de kullanılmaya başlamıştır.