Mali İşler Müdürü: CFO Nedir?

blank
CFO nedir, CFO ne demek, CFO ne anlama gelir

İş arayanların ve kariyer sitelerini gezenlerin sık sık karşılaştığı terimlerden biri olan, son yılların merak edilen mesleği CFO nedir? Açılımı Chief Financial Officer olan CFO teriminin türkçe karşılığı mali işler müdürüdür. Finans Müdürü veya Mali Yönetici olarak da bilinen CFO,  iş dünyası ile yakından ilgilenen kişilerin çok fazla karşılaştığı bir terimdir. Peki CFO ne iş yapar? Kimler CFO olarak görevlendirilir? Yazımızın devamında bulabilirsiniz.

CFO Nedir?

CFO pozisyonunda olan kişiler firmaların mali işlerinden sorumlu üst düzey yöneticilerdir. Finans Grubu Başkanı, Finansal İşler Müdürü gibi karşılığı da bulunan CFO’lar firmaların mali bölümlerini en üst düzeyde temsil eder. Bu kişiler firmanın mali işlerinden sorumlu baş kişilerdir. Firmada mali anlamda alınacak tüm kararlar CFO’lardan geçer bu yüzden CFO’lar bağlı oldukları firma içerisinde mali işlerden sorumlu en yetkili kişilerdir.

CFO’lar yönetim kurulundan hedefler alır ve bu hedefleri yerine getirmek için strateji oluşturup bunu hayata geçirir. Bağlı oldukları firmanın anlık mali kararlarını alan CFO’lar aynı zamanda gelecek planlarını yapan ve bunu yönetim kuruluna danışarak hayata geçiren kişilerdir. Büyük firmalarda CFO’lar yönetim kurulu ile icra kurulu arasındaki bağlantıyı sağlar.

CFO Ne İş Yapar?

CFO’ların en genel iş tanımları ve en önemli görevleri bağlı bulundukları firmanın kar etmesini sağlamaktır. CFO ayrıca kriz ve risk yönetimi gibi konularda da bilgi ve tecrübe sahibi olmalıdır. CFO’lar firmanın mali işlerini ile ilgili düzenli aralıklar ile üst düzey yöneticilerine rapor sunar. Şirketlerin tüm mali işlerinden sorumlu olan CFO’lar firmanın finansman dengesini yönettiği için mali karar mekanizmasında önemli rol oynarlar. CFO’lar sadece şirket üst düzey yöneticilerine ve yatırımcılara karşı sorumlu değildirler. CFO’ların sorumluluk alanında müşteriler, çalışanlar, sendikalar, bayi ve tedarikçileri, devlet, sivil toplum kuruluşları ve kamuoyu da yer alır.

CFO olabilmek için genellikle üniversitelerin ekonomi, işletme, finans ya da benzeri bölümlerden mezun olunması gereklidir. Aynı şekilde kişinin mali konularda yeterli birikim ve tecrübeye sahip olması, o kişinin CFO olabilmesi için gereken şartlardan biridir.