Evlenenlere Müjde: Çeyiz Hesabı Nedir?

çeyiz hesabı nedir, çeyiz hesabı ne demek, çeyiz hesabı şartları

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın duyurusu ile birlikte halk arasında oldukça merak uyandıran ve daha çok bekarları ilgilendiren çeyiz hesabı nedir? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Nisan 2016’da hayata geçirilen çeyiz hesabı evlenmek isteyen ancak maddi imkanı ve gücü olmayan kişilere destek sağlayan bir teşvik ürünü. Evlenmemiş kişilerin tasarruf eğilimlerini artırmayı hedefleyen çeyiz hesabı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sizler için derledik.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı 24 yaşını doldurmamış ve hiç evlenmemiş tüm Türk vatandaşlarının yararlanabileceği bir teşvik programıdır. Bu program evlenmemiş kişilerin uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayarak toplumu tasarrufa teşvik eder. Hesap Türk lirası cinsinden vadeli mevduat hesabı üzerinden açılır. Evlilik dönemini daha rahat geçirmek isteyenlerin başvurabileceği çeyiz hesabı avantajlı faiz oranlarına ve %25’e varan devlet katkı modeline sahiptir. Hesap asgari 3 yıl vadeli olarak açılabilir. Yabancı para cinsinden açılamayan çeyiz hesabı sadece Türk lirası üzerinden açılabilmektedir.

Çeyiz Hesabı Şartları Nelerdir?

Çeyiz hesabından sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahipleri yararlanabilir. Çeyiz hesabı açılabilmesi için kişilerin 24 yaşını doldurmuş olması şarttır. Ancak bazı durumlarda kişiler 18 yaşından küçük olan çocuklarına da çeyiz hesabı açabilir. Bunun için 18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından çeyiz hesabı açılabilir. Çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişilerin daha önce hiç evlenmemiş olması ve hali hazırda bekar olması gereklidir. Ayrıca çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişiler evlenmeden önce en az 3 yıl boyunca hesaba ödeme yapması çeyiz hesabı şartları arasında yer alır. Çeyiz hesabı bireysel açılan bir hesaptır. Ortaklaşa çeyiz hesabı açılamaz.  Belirtilen şartlara uyan her Türk vatandaşı kamu ve özel bankaların şubelerine giderek çeyiz hesabı açtırabilir.

Çeyiz Hesabında Devlet Katkısı Ne Zaman Alınır?

Çeyiz hesabına başvuran kişiler ödemelerini aksatmadan düzenli bir şekilde minimum 36 ay boyunca yaptıklarında ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini gerçekleştirdiklerinde devlet katkısına hak kazanırlar. Evlendikleri tarihten itibaren altı ay içerisinde uluslararası aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair ilçe nüfus müdürlüklerinden alacağı belge ile katkılarını talep edebilirler. Bunun için  kamu ve özel bankaların şubelerine giderek çeyiz hesabı katkı ödemelerini talep etmeleri yeterlidir.