Düştü Düşecek : Cemre Nedir?

cemre nedir, cemre düşmesi nedir ve ne zaman olur

Kışın bitmesine yakın hemen herkesin diline dolanan cemre düşmesi, ilkbaharın müjdecilerinden biri. Birinci, ikinci ve üçüncü cemre olmak üzere farklı tarihlerde üç ayrı şekilde düşerek baharın geldiğini haber veren cemre nedir, ne zaman ve nasıl düşer sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Cemre Nedir? Ne Zaman Düşer?

Cemre kış aylarının bitmesi ilkbaharın başlangıcı ile birlikte sıkça konuşulan konulardan biridir. İlkbaharın başlangıcı ile birlikte yedişer gün ara ile düştüğüne inanılan cemre, ilk olarak havaya düşer. Ardından suya ve toprağa düştüğüne inanılan cemre aslında bir sıcaklık artışıdır. Bu artış inanışa paralel olarak ilk olarak havada sonra su ve toprakta meydana gelir.

Cemre Arapça bir kelimedir. Kor durumundaki ateş anlamına gelen kelime aynı zamanda Mina Vadisi’nde Arafat’tan gelecek taşlar ile meydana gelen yığın anlamına gelir. Türk ve Altay halk kültüründe ise cemre ile ilgili farklı inanışlar mevcuttur. Bu kültürler arasında İmre, İmere ya da Emire olarak bilinen bir cinin olduğuna inanılır. Bu cin ilkbaharda gökyüzünde titrek ışıklar yayarken görülür. Cin yaydığı ışıkları ardından buzların üzerine düşürerek onların erimesine yol açar. Son olarak ışıklarını yere yani toprağa gönderen cin, ısınmış topraktan buhar olarak yükselerek geldiği yere geri döner. İmre’nin bu dönüşü baharın geldiğini müjdeler. Cemre kelimesi Bulgarlarda ise Zemire adı ile bilinir. Tasavvufta ise cemre kor ve ateş anlamlarını ifade eder. Aşk kavramının içerisine giren cemre kelimesi arınmayı, temizlenmeyi ve yeniden doğmayı temsil eden bir kelimedir. Cemre Türk ve Azeri inanışlarında ise Nevruz bayramının gelişini müjdeler. Cemre, bu eski inanışlara göre “boz ayın dört çarşambası” yani Nevruz Bayramından önce, yılın son Çarşamba gününü temsil eder. Tüm halklar için büyük bir öneme sahip olan cemre düşmesi, büyük bir sevinç ve coşku ile beklenerek kutlanan bir hadisedir.

Cemre tüm bilinen inançlarda ilk olarak 20 Şubat’ta havaya düşer. Ardından yedi gün sonra suya ve bir yedi gün sonra ise toprağa düşer. Cemre düşmesinin tarihleri aşağıdaki gibidir:

  • Birinci Cemre : Havaya düşer (19 – 20 Şubat)
  • İkinci Cemre : Suya düşer (26 – 27 Şubat)
  • Üçüncü Cemre : Toprağa düşer (5-6 Mart)