Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Bulimia Nedir?

Bulimia Nedir?

Manken ve oyuncularda çok sık rastlanan ve daha çok genç kızların hayatını etkileyen bulimia nedir? Halk arasında kusma hastalığı olarak bilinen, tıp literatüründe ise bulimia nevroza olarak geçen bulimia bir tür yeme-çıkarma bağımlılığıdır. Bulimia olan kişiler yemek yedikten yaklaşık 2 saat içerisinde kusarak ya da müshil ilacı içerek yediklerini çıkarırlar. Bir tür yeme bozukluğu olan bulimia hastalığı olan kişilerin yedikleri yemekleri çıkarmadaki amaçları kilo almamaktır. Bu yüzden daha çok genç kızlarda, manken, hostes, oyuncu ve sanatçılarda görülür. Bulimia hastalığına sahip olan kişilere bulimik denir. Bulimikler genelde normal kilo yapısına sahip kişilerdir. Ancak vücut yapıları ne kadar ideal olursa olsun düşündükleri tek şey kilo almamak, şişmanlamamak olduğu için yediklerini çıkarma hissi duyarlar.

Bulimia Hastalığı Belirtileri

Bulimia hastalığına sahip kişileri gösterdikleri bazı belirtilerden tanıyabilirsiniz. Bu belirtilerden en yaygın olanları;

Bulimia Tedavisi

Bulimia ciddi bir rahatsızlıktır, başta sindirim sistemi olmak üzere vücudun hemen her sistemini etkiler ve tedavi edilmediğinde ölüme kadar varan ciddi sonuçlar yaratabilir. Bulimia vücudun kimyasal elektrolit dengesini bozarak kalp ve diğer önemli organların işlevini olumsuz etkiler. Bulimik kişiler tedavi edilmediklerinde hiçbir belirti göstermeden bir anda hayatını kaybedebilir. Bu yüzden bulimia hastalığının tedavisi oldukça önem taşır.

Eğer bir kişiye bulimia teşhisi konmuşsa bu kişiye uygulanacak en etkili tedavi yöntemi antidepresan ve psikoterapi birleşimidir. Psikoterapi ile hasta, hastalığı ve buna bağlı ya da sebep olan sorunları konuşarak tartışır. Antidepresanlar ise bulimia belirtilerini azaltmada hastaya destek sağlar. Bulimia hastasının tedavi döneminde ayrıca beslenmesine, yaşam biçimine dikkat etmesi de hastalığın kısa sürede ortadan kalkabilmesi açısından önemlidir.

Bulimia hayati fonksiyonları oldukça olumsuz etkileyen ciddi bir hastalıktır. Belirtiler gözlemlenmeye başlandığı an vakit kaybetmeden uzman bir doktora muayene olmak hayat kurtarabilir.

Exit mobile version