Özel Yetenekliler İçin: Bilsem Sınavı Nedir?

bilsem sınav nedir, bilsem sınav ne demek, bilsem sınav nasıl yapılır

Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak öğrencilere yaptırılan Bilsem sınavı birçok velinin merak edip araştırdığı konulardan biri. Peki özel yetenekli öğrencilerin kazanarak örgün öğretime ek olarak özel bir eğitim görmesini sağlayan bilsem sınavı nedir? Bilsem sınavı nasıl yapılır? İşte ayrıntılar…

Bilsem Sınavı Nedir?

Bilsem bilim ve sanat merkezleri anlamına gelir. Bilsem kurumları okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin eğitim görmesi için çalışır. Resim, müzik ve genel zihinsel yetenek gibi farklı konularda özel yetenekli öğrenciler bilsem sınavına girerek örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde özel eğitim görür. Bu eğitimler öğrencilerin bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacı ile gerçekleştirilir. Bilsem sınavı ise öğrencilerin bu özel eğitimleri alabilmeleri için girip kazanmaları gereken sınavdır.

Bilsem Sınavına Kimler Katılabilir?

Bilsem sınavına okul öncesi (Anasınıfı), ilk, orta ve lise öğrenimi gören özel yeteneği mevcut olan öğrenciler katılabilir. Bu öğrencilerin resim, müzik ve genel zihinsel yetenek olacak şekilde 3 alanda özel yeteneğe sahip olması önemlidir. Bilsem kapsamında öğrenciler destek eğitimleri, bireysel yeteneklerinin farkına varma, özel yeteneklerini geliştirme proje üretimi ve proje yönetimi gibi eğitim programlarına dahil olur. Tüm şehir merkezlerinde bulunan bilsem kurumlarının toplamda 116 adet merkezi öğrencilere eğitim ve öğretim vermeye devam etmektedir.

Bilsem Sınavı Nasıl Yapılır?

Bir öğrencinin bilsem sınavına katılabilmesi için sınıf öğretmeni tarafından aday gösterilmesi gerekir. Aday gösterilen öğrenciler daha sonra aşağıdaki aşamalara tabi tutulur:

  • Tabletlerle grup tarama uygulaması
  • Grup tarama uygulamasında başarılı olarak seçilen öğrencilerin yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınmaları

Tablet ile gerçekleştirilen tarama sınavı hafta sonu 5 oturum şeklinde gerçekleştirilir. Grup tarama aşamasında başarılı olan öğrenciler kendisine bildirilen tarih ve saatte bireysel değerlendirmeye tabi tutulur. Bilsem’e alınacak öğrencilerin tüm işlem süreçlerini il tanılama sınav komisyonları yürütür. Komisyonlar genellikle her yıl ekimin sonu veya kasım gibi toplanır. Bilsem sınavına katılan öğrencilerin sınav sonuçları genellikle Aralık ayı içerisinde http://www.meb.gov.tr adresinden yayınlanarak duyurulur.