Benzinden Tasarruf : Hibrit Otomobil Nedir?

Hibrit Otomobil nedir, Hibrit Otomobil avantajları nelerdir, Hibrit Otomobil nasıl çalışır

Ana amacı benzin sarfiyatını azaltmak olan, çevreci otomobil adı ile bilinen hibrit otomobil nedir? Hayatımıza son yıllarda girmiş bir kavram olan hibrit otomobil kavramı, enerji verimliliği ve çevrecilik adına iki motoru farklı kombinasyonlarda kullanılan otomobil türleridir. Kelime anlamı olarak melez anlamına gelen hibrit kelimesinden türeyen bu otomobiller, içten yanmalı motorlar ile yeni nesil elektrikli otomobillerin karışımından meydana gelir.

Hibrit Otomobil Özellikleri

Hibrit otomobillerde günümüzde sıkça karşılaştığımız sıkışık trafik ortamında düşük hız ile gidilmesi gereken alanlarda, benzin motoru yerine elektrik motoru kullanılır. Bu kullanımla 0 (sıfır) emisyon salınımı sağlanması amaçlanır. Hibrit otomobillerin elektriğe bağlanarak şarj edilmeye ihtiyacı yoktur. Elektrik motoru, benzin motorunun çalıştığı sırada ya da frenleme esnasında akü ile şarj edilerek kullanılır.

Hibrit otomobillerin hepsinde elektrik motoru bulunur. Pilden gelen güç ile birlikte elektrik motorunu kullanan hibrit otomobiller sadece elektrik motorunu kullanmakla kalmaz içten yanmalı motora da sahiptirler. Motor gerektiğinde  benzin ya da dizel yakıt gibi fosil yakıtlar ile de çalışarak esneklik sağlar. Bu otomobillerin çalışabilmesi için sadece elektrik koşulu yoktur, depoda yakıt olduğu sürece araç kullanılmaya devam edilebilir. Hibrit otomobilleri çekişe sağladıkları katkı bakımından; performans artırıcı hibrit (seri hibrit), menzil uzatıcı hibrit, plug-in hibrit (prize takılabilen hibrit) olmak üzere farklı türlere ayrılır.

Hibrit Otomobillerin Avantajları

lk olarak 1902 yılında Ferdinand Porsche tarafından geliştirilen bir model türü olan hibrit otomobiller, ticari olarak ilk kez Toyota ile hayatımıza girmiş ve 1997 yılında geliştirilen Toyota Prius modeli ile seri üretime geçmiştir. Model 2012 yılında piyasaya çıkan Yaris modelinin hibrit versiyonu sayesinde milyonlarca satılmış ve tüm dünya tarafından tercih edilen modellerden biri haline gelmiştir. Hibrit otomobillerin avantajlarında bazıları şu şekildedir;

  • Hibrit otomobillerin yakıt tüketimi düşüktür, çevre dostudur.
  • Diğer otomobiller ile karşılaştırıldığında hibrit otomobillerin emisyon değerleri düşüktür.
  • Hibrit otomobiller ilk hızlanmalarda elektrik motorundan destek alır.
  • Hibrit otomobillerin destek motoru vardır. Bu destek motoru otomobili yıpranmalardan korur, ömrünü uzatır.
  • Hibrit otomobiller daha az yakıt tükettikleri ve daha çevreci oldukları için fosil yakıt bağımlılığını azaltır.