Banliyö nedir?

banliyö nedir, banliyöi banliyö treni

Tabii ki metrolar, hızlı trenler ya da çok daha farklı ulaşım tipleri var ancak ulaşım sisteminin de en nostaljik tarafı banliyö nedir? Banliyö nedir sorusuna aslında birden fazla yanıt verilebilir. Bir ulaşım aracının adı da banliyödür, konut kategorisine giren yerleşim alanlarının adı da…

Öyle ki banliyö yoğun şehir hayatından kaçanların arayışı da denebilir. Genelde kalabalık ve trafikten uzak olan ancak şehrin de sınırları içinde yer alan banliyö bölgelerinden şehir merkezine ulaşım için günü birlik ifadesi kullanılır.

Silivri’de yazlığı olanlar ‘İstanbul’a gittik’ diye konuşurlar. Çünkü Silivri İstanbul’un uç sınırında bulunan bir banliyö sayılabilir. Kent merkezinde olan sağlık, eğitim, iş gibi imkanlar açısında banliyö bölgeleri sıkıntılı olduğu için buradaki öncelik insanların hayatta kalması ve hayatını sürdürebilmesi için önemli çalışmalar yapılması gereken bölgelerdir.

Banliyö bölgelerine nasıl gidilir?

Banliyö adı verilen hem kasabamsı hem de kentin içinden olan bu bölgelerde ulaşım şehir merkezleri kadar önemlidir. Şehir merkezlerine bağlantı olan karayolu ve demiryolu inşa edilmesi ciddi anlamda banliyö bölgelerinin olmazsa olmazıdır. Ayrıca bu bölgelerin denize kıyısı varsa eğer vapur seferi de mutlaka yapılabilir. Pek tabii Büyükada’ya da banliyö bölgesi denebilir ki deniz ulaşımı açısından en önemli örneklerden biridir.

1870’li yıllardan itibaren açılan tren ve tünel gibi çalışmaları şehir merkezlerinin de biçimlenmesini sağlayan en önemli detaylardan biridir.

Ve o doğdu: Banliyö treni nedir 

Banliyö treni, şehir ve banliyö arasında sefer yapan trendir. Nostaljik bir tarafı olan bu trenler pek çok şehirde ciddi bir alanda sefer yaparak şehir merkezleri ile banliyö bölgelerini birleştirmekle kalmamış, bir banliyö bölgesini de diğer bir banliyö bölgesi ile birleştirme gibi çok ulvi bir görevi de yapmaktadır. Türkiye’de hatta İstanbul’da da bunun ciddi bir örneği de var. Halkalı-Sirkeci ve Anadolu Yakası’nda bulunan Gebze-Kadıköy banliyö treni hattı, kentin biçimlenmesi için önemli ulaşım araçlarından biri. Çünkü ne sahil ne karayolu trafiğinden bağımsız olan bu nostaljik tenler hem çok yolcu taşıyarak trafiği de olumlu yönde etkilerken hem de huzurlu bir yolculuğun da ilk adımı oluyor.