İmparatorluktan Gelir: Babür Anlamı Nedir?

blank
babür nedir, babür ne demek, babür anlamı nedir

Türkiye’de milyonları ekran başına kilitleyen Kim Milyoner Olmak İster yarışmasındaki sorulardan birinde yer alan, birçok insanda anlamı hakkında merak uyandıran babür nedir? Babür İmparatorluğu’nun ilk hükümdarı olan Babür isminden bildiğimiz bu kelime aslında bir tür kaplandır. Yırtıcı bir hayvan türü olan ve saldırganlıkları ile bilinen babürler, tarihte birçok kişinin ismine ışık tutmuştur. Babür kelimesinin anlamı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Babür Nedir? Babürlerin Özellikleri Nelerdir?

Babürler Panthera tigris yani kaplan ailesinin bir üyesidir. Kedigillerden gelen babürler memeli hayvanlar grubunda yer alır. Süper yırtıcı ve vahşi bir hayvan olan babürler genellikle Hindistan, Sibirya, tüm Asya ve Malakka adası arasındaki bölgelerde yaşar. Oldukça çevik ve hızlı olan babürler genellikle orman ve otlak alanlarda konumlanır. İyi bir yüzücü olan bu kaplanlar su kenarlarını çok severler ve su birikintileri, göl ve nehir gibi yerlerde yıkanırken görüntülenebilirler. Yalnız avlanmayı seven babürler etçil hayvanlardır. Daha çok yaban domuzu, geyik, manda, gaur gibi otçul hayvanlar ile beslenirler. Genellikle büyük boyutlu avları tercih eden babürler kimi zaman gözlerini küçük hayvanlara da dikebilirler.

En büyük kedi türleri arasında yer alan babürler oldukça ağır ve iridir. Genelde yetişkin bir babür ortalama 200 – 350 kilogram arasındadır. Dişilerde ise bu oran 120- 180 kilograma düşer. Boyutları ise yine erkek ve dişilerde farklılık gösterir. Erkek babürler 2,6 metre 3,3 metre arasındayken, dişi babürler 2,3 metre 2,75 metre arasındadır. Babürler renkli görme duyusuna sahip nadir hayvanlar arasında yer alır. Diğer kedi türleri gibi sivri tırnaklara sahiptir. Babürler tırnakları ile az da görülse, ağaçlara tırmanabilir.

Kendi aralarından çiftleştikleri gibi aslanlar ile de çiftleşebilen babürlerin dişileri yalnızca birkaç gün kızgınlıkta kalır. Hamilelik süresi 103 gün olan dişi babürler ağırlığı bir kg. civarında olan 3 veya 4 yavru doğurabilir. Yavrular 2,5 sene kadar anneleri ile birlikte kalır ve ardından annelerinin yakınında ya da bazen uzağında yeni bölge arayışına çıkar. Daha çok gece avlanmayı seven babürler, 5 metre kadar yükseğe ve 9–10 metre kadar uzağa zıplayabilen vahşi canlılardır.