Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Asdep Nedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bir projesi olan asdep nedir? Asdep aile bireyleri için sosyal planlamaları yapan bakanlığa bağlı personellerin yürüttüğü bir uygulamadır. Aile ve sosyal destek programı olarak tanımlanan Asdep projesindeki amaç, ihtiyacı olan vatandaşa gerekli rehberlik ve yönlendirmenin yapılması aracılığı ile kamu hizmetlerine ulaşılabilirliği artırmaktır.

Asdep Personelinin Görevleri Nelerdir?

Asdep projesi kapsamında görevli personel, ailenin bütün ferdlerinin ve her bir aile ferdinin ayrı ayrı sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarını belirlemek, belirlenen ihtiyaca göre sosyal yardım ve modellenen sosyal hizmet programının planlanması ve uygulanmasını sağlamaktadır. Gerektiğinde ise eğitim, sağlık gibi diğer kamu sektörlerinden yararlanılması için süreç boyunca gerekli rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin verilmesidir. Asdep programı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafında sunulacak olan sosyal yardım ve sosyal hizmetler başta olmak üzere, devletin imkânları ve hizmetleri konusunda desteğe ihtiyacı olan aileler ve bireyler ile iletişime geçilmesi, bu bireylerin ve ailelerin psikososyal ve ekonomik anlamda değerlendirilmesi, gerektiğinde ihtiyaç olan hizmetlerden daha hızlı yararlandırılması yönelik olarak rehberlik yapılması ve bu sayede vatandaşın kamu hizmetlerinden daha hızlı yararlanmasını sağlamak hedeflenmektedir. Böylece kişilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi, refah seviyelerinin artırılması amaçlanmaktadır.

Asdep Personeli Olarak Kimler Çalışabilir?

Üniversitelerin lisans programlarında sosyal hizmet, psikoloji, sosyoloji, çocuk gelişimi, aile ve tüketici bilimleri, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümlerinin tamamlayan adaylardan kpss 3 puan türünden 60 taban puanı alan bireyler arasından en yüksek puan sıralaması ile ihtiyaç duyulan asdep personelinin dört katı oranında aday arasından il müdürlüklerince gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra istihdam edilmektedir.

Asdep Görevlisi Olarak Çalışan Personel Maaşları Ne Kadar?

Asdep görevlisi personelin maaşları 2017 verilerinde ortalama 2700 olarak belirlenmiştir. Ancak çalışılan her bölge için farklı olamak üzere yol ve yemek harcırahı ödemesi yapılmaktadır. Asdep personelinin maaşlarının artışında asgari ücret göz önünde bulundurulmaktadır. 2018 yılı itibarıyla asdep maaşları memur maaşlarına gelen zamlar ile birlikte 4000 Türk lirasını bulmaktadır. Bu tutar personelin aile durumuna, görev yaptığı bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Exit mobile version