Araba Almadan Önce Dikkat: Asbis No Nedir?

asbis no nedir, asbis no ne demek, asbis no sorgulama

Sıfır ve ikinci el araba alıp satarken mutlaka karşımıza çıkan, araçların tescil, kasko ve trafik sigortası süreçlerinde dikkate alınması gereken asbis no nedir? Açılımı Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi olan ASBİS araçların tescil işlemlerini ve sürücü belgesi işlemlerini birlikte, dijital ortamda yapabilmeyi sağlayan bir sistemdir. 2009 yılında e-devlet sistemine giren ve temellerini Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında atan asbis ve asbis no ile ilgili merak ettiğiniz her şey yazımızın devamında.

Asbis Nedir? Asbis No Ne anlama Gelir?

Asbis sürücülerin araç tescil işlemleri ile birlikte sürücü belgesi işlemlerini online bir platform üzerinden yapabildikleri bir sistemdir. Sistem ile kişiler tescil belgeleri ve sürücü belgelerini adreslerine talep edebilir. E-devlet üzerinden kolay ve pratik bir şekilde yapılabilen sorgulamalarda amaç sürücülerin tek bir merkez üzerinden işlemlerini hızlı bir biçimde sonuçlandırabilmesidir. Asbis ile sıfır araçların tescil işlemleri, ikinci el araçların satışı, devri ve tescil işlemleri, sürücü belgesi verilmesi gibi farklı işlemler yapılabilir.

Asbis numarası ise araçların alım satım işlemleri sırasında verilen geçici belge üzerinde yazan bir numaradır. Bu numara yeni araç sahibine noter tarafından verilir. On dokuz haneden oluşan asbis no ruhsatın resmi olarak çıkartılması ile birlikte geçerliliğini yitirir. Bu yüzden asbis no sadece ruhsatsız araç sahipleri tarafından kullanılabilen bir numaradır. Ruhsatsız araç sahipleri araç bilgilerine online olarak ulaşabilmek için asbis no’yu kullanır. Ayrıca bu sürücülerin trafik sigortası ve kasko sigortası yaptıracakları zaman da sigorta şirketine ruhsat yerine asbis numarasını vermesi gereklidir. Araç tescil ettirildiğinde tescil belgesi seri numarası ya da ruhsat belgesi seri numarası otomatikman asbis no olur. Bu numaralar kayıt altında, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tutulur.

Asbis No ile Sorgulama

Asbis no ile sigorta ve ruhsat bilgileri sorgulanabilir. Sigorta sorgulamalarında sürücüler araçlarına ait hasar ve sigorta bilgilerine online olarak ulaşabilir. Ruhsat sorgulama da ise sürücüler talep ettikleri ruhsat belge seri numarasına ve araca ait ruhsat kayıtlı bilgilerine EGM aracılığı ile ulaşır. Tüm sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden online bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.