Zihin geliştirme anahtarı: Anagram nedir?

anagram, anagram nedir

Bu dizilimde ne tavuk yumurtadan çıkıyor ne de yumurta tavuktan tam tersi hepsi hem kuyuya hem de uykuya dalıyor zira bu iki kelime arasındaki ilişkiyi anlayamayanları aydınlatacak tek soru anagram nedir?

Anagram özetle bir sözcüğün ya da kelime gruplarının harfleriyle adeta oyun oynar gibi yer değiştirerek yeni bir kelime yaratma işidir. Edebiyatın zihin geliştirici bir oyun da olabileceğinin delili olan anagram, bazı özel isimlerin saklanması için de uygulanan bir oyundur denebilir. Anagram nedir sorusunu hala zihninizde canlandıramadıysanız ‘anahtar’ kelimesine bir kez daha bakın. Çünkü o aslında çok lezzetli bir çorbanın da adı olabilir. Anahtar kelimesinin harflerini değiştirerek tarhana yı bulanlar müjde anagram nedir sorusunun yanıtını da buldunuz demektir.

Popüler kültürde anagram var mı?

Türk Dil Kurumu kısaca TDK anagramın anlamının açıklaması olarak “bir kelimedeki harflerin yerleri değiştirilerek elde edilen kelime” olarak söz ediyor. Ancak bazı karakterler anagram yoluyla yaratılarak bir ince nüans da sağlanmış oluyor. Şöyle ki en yakın örnek olarak The Simpsons çizgi film serisinde ana karakterlerden biri olan Bart Simpson’ın ismi aslında İngilizce’de olan brat kelimesinden türetilmiştir. İngilizce’de yaramaz anlamına gelen brat kelimesi dönüşerek karakter adı oluvermiştir. Bu yolla elde edilen bir başka cümle dizilimi ise her zaman karşınıza çıkacak cinsten. Voldemort’u hatırlayanınız vardır. Aslında ‘I’m Lord Voldemort’ kelimesi Tom Marvolo Riddle isminden türetilmiştir. Yani aslında beğenerek izlediğiniz pek çok film ya da dizide karşımıza çıkan karakterlerin adında bile anagramlara rastlanmıştır.

Anagram nerede doğmuştur?

Edebiyatın en oyuncaklı işlerinden biri olan anagramın tarihi tam olarak oyundur denebilir. Anagram aslında Eski Yunan ve Eski Roma’da bir sözcük oyunu olarak doğdu. Kelimelerin pek çoğunun Eski Yunan’dan geldiği konusunda hem fikirsel anagramın da oradan gelmesi çok da şaşılacak bir durum değil tabii. Anagram Yunancada harfleri karıştırmak anlamına da gelir. Eski Yunan’da bir sözcüğü alt-üst ederek, harf sayısını değiştirmeden yepyeni bir sözcük yaratma işi türemiştir. Anagram örnek olarak, yalın-yılan, askı-kısa gibi kelimeler verilebilir.