Neyin Ne Olduğunu Öğreneceğiniz Tek Adres

Algoritma Nedir?

Algoritma Nedir?

Matematikte ve programlama ile ilgilenenlerin çok iyi bildiği, önemi oldukça büyük ancak anlaşılması zor bir konu olan algoritma nedir? Algoritma, sorun ya da bir problemi çözmek için uygulanan yöntemdir. Problem çözümünde kullanılan mantıksal adımların tümü algoritmadır. Belirli bir amaca ulaşmak için ya da sorunun çözümüne giderken izlenen yola algoritma denir. Sadece yazılım dünyasında ya da matematikte değil günlük hayatımızda karşılaştığımız sorunlarda da farkında olmadan kullandığımız bir çözüm yöntemidir. Örneğin bir yere kayıt olmadan önce; önce kayıt ile ilgili bilgi alınır. Ardından kayıt için gerekli belgeler düzenlenir ve ilgili yere kayıt gerçekleştirilir. Tüm bu süreç kayıt işlemi ile ilgili oluşturulan bir algoritmadır.

Algoritmanın Kuralları

Algoritma yapılması gereken şeyin ya da çözülmesi gereken problemin, yapım ya da çözüm aşamalarının adımlar halinde yazılıp planlanması ile oluşturulur. Plan adım adım yazılmalıdır. Her planın bir başlangıcı ve sonu bulunmalı, her adım açık ve net bir şekilde belirtilmelidir. Adımlar tamamen belirleyici olmalı ve hiçbir şekilde şansa bırakılmamalıdır.

Algoritma Ne için Kullanılır?

Matematikte algoritma, problemin çözümüne ulaşabilmek için kullanılır. Çözüm yolunda takip edilmesi gereken işlem basamakları algoritma ile belirlenir. Örneğin 5 ve 2 sayılarının ortalamasını bulmak istiyorsanız öncelikle ”5 + 2” işlemini yerine getirmeli ve ardından ”çıkan sonuç/2” işlemini yerine getirmelisiniz.

Yazılım dünyasında ise algoritma hemen her yerde karşılaşılan bir terimdir. Online oyun türleri, online programlar, web siteleri, mobil uygulamalar, bilgisayar ortamında yapılan tüm işlemler kısacası sanal ortamda yapılan her bir işlem bir algoritma ile gerçekleşir. Yazılımcılar bilgisayar ile ilgili bir yazılım hazırlamadan önce yazılımın işlem basamaklarını, genel hatlarını ve yazılımın nasıl çalışacağını algoritma ile belirler.

Algoritma kavramı dışarıdan bakıldığında karmaşık, zor ve korkutucu gibi görünse de aslında işin mantığını çözdükten sonra oldukça basittir. Eğer ileri seviye algoritmaları anlamak ve algoritmalar üzerine çalışmalar yapmak istiyorsanız basit algoritma örnekleri ile pratik yapmalı ve problemler üzerinde kendi algoritmalarınızı hazırlamalısınız. Bu yöntem sayesinde kısa zaman içerisinde algoritma mantığını kavrayabilir ve ileri seviye algoritmaları anlayabilirsiniz.

Exit mobile version