Alçak Gönüllülük Nedir?

alçak gönüllülük nedir? Kimler alçak gönüllüdür?

Alçak gönüllülük nedir?

Onlar her zaman sevilir, her zaman övülür kıskanılan komşu çocuğu özelliği alçak gönüllülük nedir? İnsanların bir başkasını överken ‘Ne kadar da alçak gönüllü’ dediğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bir kişi bunu söylüyorsa diğer kişinin kibirli olmadığını anlatmaya çalışıyordur. Ben merkezci bir kişilik yapısının tamamen yok olması durumu da denebilir. Yetenekleri, zekası, yaptıkları iş, konumu ya da zenginliğini bir kenara bırakıp sadece insan olabilme durumun olarak açıklarsak hata etmiş olmayız. Örneğin bir medya patronunun şirketine geldiğinde çalışanlarıyla birlikte yemek yiyor olması da alçak gönüllülük örneğidir. Anne babası çok zengin olan bir gencin bununla övünmemesi de…

Kişiler tarafından yaptığı işte övülmeyi beklemeyen kendi de övünmeyen insan alçak gönüllü insandır. Alçak gönüllü insanlar aynı zamanda mütevazı olmayı da başarmış insanlardır.

Alçak gönüllü olmak ne kazandırır?

Daha önce hiç sokak çocuğunun başını okşadınız mı? Mesleğiniz, statünüz ne olursa olsun eğer diğer insanları kendinizle aynı görüyorsanız o zaman alçak gönüllüsünüz demektir. Aslında ön yargılarınızdan ve varsa kibrinizden kurtulduğunuzda hayatın ve insanların aslında gerçek özelliklerini keşfedersiniz. Bu ise size aslında kişiliğinizi kazandıran önemli bir nokta olur. Alçak gönüllü olmak bireyin yaşamdan keyif almasını sağlayan en önemli özelliktir. Elinizdekilerle yetinmeyi öğrenmek, insanlara yardım edebilmek ve onlarla bazı şeyleri paylaşabilmek aslında alçak gönüllü olmaya bağlıdır. Alçak gönüllü olan insanlar gözle görülmeyecek kadar küçük sorunları dert etmeyi bırakırlar. Alçak gönüllü insanlar kendilerine yapılan basit hataları kabul edebilir, her şeyde iyi olmayacağını çok iyi bilir kendini övmez, her şeyi kendine mal etmez, hata yaptığını kabul edebilir, kendilerini kimseyle kıyaslamaz onun yerine insanların iyi özelliklerini örnek alır ve öğrenmeye açık olurlar. İşte tüm bunlar insanın yaşadıklarından keyif almasını, hayatın getirdiği olumsuzluklarla baş etme gücünü verir. Örneğin bir konuda ‘bilmiyorum’ diyen insanla alay etmek yerine ona doğruyu öğretmeye çalışan insan alçak gönüllü insandır. Alçak gönüllü insanlar sabrı da bilirler. Tevazu gösterebilen insanlardan olmak size hayatın farklı bir anahtarıyla yepyeni bakış açısı kazandırır.