Adı Gibi Enteresan : Kafasız Tavuk Canavarı Nedir?

kafasız tavuk canavarı, kafasız tavuk canavarı nedir, kafasız tavuk canavarı özellikleri

Son günlerin en çok konuşulan olaylarından birine konu olan, adı kadar görüntüsü de garip ve bir o kadar ilgi çekici kafasız tavuk canavarı nedir? Doğu Antartika ‘nın Güney Okyanusu’nda ortaya çıkan ve filme alınan kafasız tavuk canavarı aslında bir tür deniz canlısı. Kafası kesilmiş tavuk görünümüne sahip Enypniastes eximia adlı bu canlı deniz hıyarlarının bir türü. Geçtiğimiz günlerde bilim insanlarının su altı kameraları tarafından filme alınan kafasız tavuk canavarı, artık tüm dünyanın ilgi odağı.

Kafasız Tavuk Canavarı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kafasız tavuk canavarı daha önce Meksika Körfezi’nde 2.500 metre derinlikte filme alınmıştı. Son olarak ise Doğu Antarktika’nın güney kıyısında Avustralya Antartika Bölümü tarafından görüntülendi. Bilimsel adı enypniastes eximia olan deniz hıyarı, genellikle 11 cm ile 25 cm  (4,3 ile 9,8 inç) arasında değişen bir büyüklüktedir. Yüzme yapısı ve dokunaçları, yırtıcı canlılardan kaçmasına imkan sağlayabilecek yapıdadir. Bu özel deniz hıyarlarının küçük olanları daha çok parlak pembe bir renge sahiptir. Büyüdükçe rengi daha kırmızımsı kahverengi bir renge dönen kafasız tavuk canavarının aynı zamanda yarı saydam bir yapısı vardır. Yuvarlak bir soğanlı vücuda sahip olan tavuk canavarının büyük bir ön yelkeni ve çatallanmış tentaları bulunur.

Genellikle okyanusun bentik bölgelerinde yaşayan kafasız tavuk canavarı, bağırsağı açıkken beslenir. Yaşamlarının büyük bir çoğunluğunu suyun sütununda geçiren bu garip canlı bir tek karnı acıkıp yemek yemek istediği durumlarda suyun dibine iner. Yemek istedikleri şeyleri dokunaçları ile ağızlarına iterek beslenen kafasız tavuk canavarları denizde en fazla altmış dört saniye boyunca kalabilir. Bu yüzden çok hızlı ve kısa sürede beslenir , bir an önce su sütununa geri döner. Dünya üzerinde farklı türlerinin bulunduğuna inanılan kafasız tavuk canavarına bu ilginç ve esrarengiz görünümünden ötürü  “başsız tavuk balığı”, “başsız tavuk canavarı” ve “İspanyol dansçı” gibi isimler de takılmıştır.

Yan taraflarında bulunan ağ benzeri yapılar sayesinde yüzebilen kafasız tavuk canavarının kafasının olması gereken yerde yuvarlak, keskin dişlere sahip ağız benzeri bir yapı bulunur.  Araştırmacılar tarafından görüntüleri yeni yakalanan bu özel ve ilginç canlı, aslında dünyada hala eşi benzerine rastlanmamış canlıların olduğunun en önemli kanıtı.